1.8 C
Skoki
piątek, 03.01.2025
Strona główna O nas Nasza gmina Historia Powstania Samorządu Gminy Skoki

Historia Powstania Samorządu Gminy Skoki

panorama_skoki

Gmina Skoki, datująca swe istnienie od 1 stycznia 1973 roku, utworzona została uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu nr XVIII/98/72 z dnia 5 grudnia 1972 roku.

W jej skład weszły miasto Skoki oraz obecne wsie sołeckie: 23 z równocześnie zlikwidowanej Gromady Skoki, tj.: Bliżyce, Brzeźno, Budziszewice, Glinno, Grzybowo, Jagniewice, Kakulin, Lechlin, Lechlinek, Łosiniec, Niedźwiedziny, Raczkowo, Rakojady, Rejowiec, Roszkowo, Roszkówko, Rościnno, Sława Wlkp., Sławica, Stawiany, Szczodrochowo, Pawłowo Skockie i Potrzanowo oraz 4 wsie ze zlikwidowanej Gromady Popowo Kościelne: Chociszewo, Jabłkowo, Kuszewo i Pomorzanki.

Siedzibą władz administracyjnych Gminy stało się miasto Skoki, które równocześnie pełniło funkcję usługową i kulturalno-oświatową dla mieszkańców wsi.

Do roku 1975, tj. do czasu zmiany w administracyjnym podziale kraju Gmina wchodziła w skład powiatu wągrowieckiego w województwie poznańskim. Z chwilą likwidacji powiatów i utworzenia 49 województw, Gmina pozostała w okrojonym województwie poznańskim, a w roku 1999 po kolejnych zmianach w terytorialnym podziale kraju łączącym się z wprowadzeniem 16 województw i przywróceniem powiatów znalazła się w powiecie wągrowieckim, w województwie wielkopolskim.

Tak więc nasza Gmina leży w północno-wschodniej części Województwa Wielkopolskiego i graniczy z Gminami: Wągrowiec, Rogoźno, Murowana Goślina, Kiszkowo, Kłecko i Mieścisko, a pod względem fizjograficznym rozpościera się nad rzeką Mała Wełna na skraju Pojezierza Gnieźnieńskiego i Pojezierza Chodzieskiego.

Obszar Gminy obejmuje 19 852 ha, z których 1120 ha zajmuje Miasto Skoki. Na obszarze tym, według stanu na dzień 31 grudnia 2010 roku zamieszkiwało 9 344 osób, w tym 4 159 w Mieście Skoki. Spośród mieszkańców ogółem 448 osób stanowiły osoby zameldowane na pobyt czasowy.

Użytki rolne zajmują 11.060 ha, tj. 56 % ogólnej powierzchni, z pośród których 9.110 ha, stanowią grunty orne. Lasy stanowią 7.211 ha, tj. ok. 36% powierzchni Gminy, a powierzchnia wód wynosi 420 ha co daje ponad 2% obszaru Gminy.

Malowniczy krajobraz, 17 jezior i mnogość lasów, w tym włączenie 1 093,5 ha, tj 5% jej powierzchni w skład utworzonego w roku 1993 Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka” oraz 4 położone tu zabytkowe kościoły drewniane stanowią o przyrodniczo-kulturowym bogactwie Gminy. One decydują też o tym, że Ziemia Skocka stanowi region o wyjątkowych walorach zarówno dla stacjonarnego wypoczynku, jak i dla rozwoju turystyki i rekreacji, a zwłaszcza dla rozwoju turystyki wiejskiej.

Równocześnie stosunkowo nieduża odległość, bo 35 km od granic miasta Poznania i przebiegające przez Gminę drogi woj.: nr 196 Poznań – Wągrowiec – Bydgoszcz i nr 197 Sława Wlkp. – Gniezno oraz linia kolejowa relacji Poznań – Wągrowiec – Bydgoszcz przy równoczesnym rozwoju infrastruktury technicznej czynią Gminę atrakcyjną dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Edmund Lubawy

Z kart historii Gminy Skoki

Nasza strona korzysta z „ciasteczek”. Odwiedź naszą stronę polityki prywatności aby dowiedzieć się więcej o ciasteczkach oraz jak z nich korzystamy.
Website Security Test
Skip to content