zgromadziły skoczan w niedzielę, 10 kwietnia na Mszy św. a następnie przy bramie cmentarza parafialnego, gdzie odbyła się uroczystość przygotowana przez Sławomiłę i Franciszka Baranowskich, Bożenę i Michała Kołpowskich oraz Iwonę i Krzysztofa Migasiewiczów, członków Skockiej Grupy „Katyń-Pamiętamy”.
Do zgromadzonych przed pamiątkową tablicą zwrócił się Krzysztof Migasiewicz, wygłaszając następujące słowa:
”Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”(Wisława Szymborska)
W tym intensywnym biegu życia przyszliśmy dzisiaj właśnie tu, by się zatrzymać, by dać świadectwo pamięci Zmarłym, bo tak właśnie żywi wyrażają swoją z nimi solidarność.
Odpowiedzialne i mądre pomysły mieszkańców skockiej wspólnoty, wsparcie lokalnego samorządu i władz kościelnych sprawiły, że właśnie w tym miejscu, godnym i symbolicznie pięknym, u bram skockiej nekropolii przed pamiątkowymi tablicami
w kończącym się roku katyńskim możemy oddać cześć skockim Ofiarom enkawudowskiego mordu, którzy siedemdziesiąt jeden lat temu na sowieckiej nieludzkiej ziemi wydali ostatnie tchnienie nim zalegli w wiecznej ciemności.
Dokładnie rok temu poraziła nas informacja ze Smoleńska
o tragicznej katastrofie polskiego samolotu. 96 Ofiar , w tym Parę Prezydencką otoczmy teraz szczególnie serdecznymi myślami
i skierujmy wobec nich najlepsze nasze uczucia i wspomnienia.
Jednocześnie pokłońmy się też skockim Powstańcom Wielkopolskim oraz wszystkim Zmarłym – również innych wyznań – leżącym na tym cmentarzu, którzy przed nami tworzyli wspólnotę tego miasta i gminy.
W imieniu Skockiej Grupy „Katyń- Pamiętamy” dziękuję wszystkim tu obecnym mieszkańcom, rodzinom pomordowanych, gościom oraz pocztom sztandarowym naszych szkół i organizacji za obecność i wyrazy pamięci.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”
fot. Iwona Migasiewicz