Wizytą w Holandii 20 – 22 września skoccy harcerze upamiętnili 80-tą rocznice operacji Market Garden. To właśnie tam w 1944 roku generał Stanisław Sosabowski wraz ze swoją 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową przeprowadził operację wojskową, mającą na celu pomoc żołnierzom brytyjskim.

Ale po kolei.

Pierwszego dnia zakwaterowaliśmy się w miejscowości Driel. Rozstawiliśmy namioty i zapoznaliśmy się z innymi harcerzami.

Kolejnego dnia rano poszliśmy na spacer po okolicy. Zobaczyliśmy centrum miasta i miejsce, w którym lądowali spadochroniarze i podjęli pierwsze walki. Zwiedziliśmy okolicznościową wystawę w Centrum Informacyjnym „Poles in Driel” opowiadającą o operacji Market – Garden, generale Sosabowskim i staraniach Holendrów o przywrócenie bohaterom tych wydarzeń należnego im honoru. Po południu wzięliśmy udział w głównych uroczystościach na Placu Polskim w Driel, w których uczestniczył m.in. premier Holandii Dick Schoof, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell oraz odczytany został list premiera Polski Donalda Tuska. Warto podkreślić, że podczas uroczystości występowaliśmy z sztandarem skockich kombatantów i proporcem 7 SDH „HYCE”.

Po uroczystościach wzięliśmy udział w pikniku organizowanym przez 6. Brygadę Powietrzno – Desantową. Tam zapoznaliśmy się ze sprzętem wojskowym i zjedliśmy pyszną grochówkę. Następnie udaliśmy się do pobliskiego kościoła na uroczystą Mszę Świętą odprawioną w języku polskim i holenderskim.

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Oosterbeek, na cmentarz wojenny, na którym są pochowani nasi żołnierze. Po uroczystościach wróciliśmy do obozu, spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Wyjazd ten pozostanie na długo w naszej pamięci, był dla nas szczególny, ponieważ gen. Stanisław Sosabowski jest patronem naszej drużyny.

harcmistrz Andrzej Surdyk

Zdjęcia uczestników wyjazdu: