Spotkaniem przy krzyżu, upamiętniającym na skockim cmentarzu spoczywających na nim mieszkańców wyznania ewangelickiego, z dziesięcioosobową grupą członków Schutzengilde z Bardowick pod przewodnictwem Martina Rudolfa, skoccy Bracia Kurkowi 13 sierpnia rozpoczęli tegoroczne Uroczystości Żniwne.
Po powitaniu i oddaniu honorów oraz modlitwie w intencji zmarłych, uczestnicy spotkania udali się pod dom Króla Żniwnego AD 2020 Grzegorza Misiaka w Sławicy. Z kolei, po ceremonialnym zawieszeniu Tarczy, Król Grzegorz wraz z małżonką Jolantą, zaprosił przybyłych na poczęstunek, w trakcie którego były życzenia, wspomnienia i miłe rozmowy.
O tym wydarzeniu i o dalszych uroczystościach w Bractwie Kurkowym relacjonuje nam jego strzelmistrz i chorąży Stanisław Grzegorzewski.
Następnego dnia, w sobotę 14 sierpnia, w godzinach rannych „Kurki” i ich goście spotkali się u bram cmentarza parafialnego pod Tablicami upamiętniającymi Braci Kurkowych oraz Skoczan poległych w Katyniu i w innych miejscach sowieckiej zbrodni na inteligencji polskiej. Tutaj oddano honory brackie, odśpiewano Hymn Państwowy i Bracki i odmówiono modlitwę za zmarłych, a Król Grzegorz z małżonką złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Stąd też, delegacja Braci udała na cmentarz by w imieniu koleżanek i kolegów, złożyć wiązanki kwiatów na grobach zmarłych braci Wojciecha Glinkiewicza i Pawła Ślósarczyka.
Po tych uroczystościach uczestnicy udali się do kościoła na Mszę świętą w imieniu zmarłych oraz aktualnych członków Bractwa i ich rodzin, a po uroczystości Mszalnej przeszli do Restauracji „Moraś”. Teraz też wykonano wspólne zdjęcie, a w trakcie ceremonii brackiej, Król Grzegorz zaprosił braci oraz przyjaciół z Bardowick i „gości szczególnych”, do biesiadnych stołów na „pożegnalne śniadanie królewskie”.
W trakcie „śniadania” był tradycyjny toast lampką szampana oraz tradycyjne 100 Lat za zdrowie Króla i jego małżonki Jolanty oraz życzenia składane na Jego ręce przez siostry i braci oraz gości, min. przez Burmistrza Tadeusza Kłosa, Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Kujawę, Wicestarostę Wągrowieckiego Michała Piechockiego oraz Prezesa Zjednoczenia Organizacji Strzelców Historycznych Adama Gołembowskiego i członków Schutzengilde z Bardowick.
Były wspomnienia i plany na przyszłość, a na zakończenie spotkania Król Grzegorz zaprosił uczestników do udziału w Żniwnym Turnieju Strzeleckim, który rozpocznie się o godzinie 12,00 na Strzelnicy Brackiej.
Wyniki strzelań w poszczególnych konkurencjach Turnieju przedstawiają się następująco:
W strzelaniu głównym o tytuł Króla Żniwnego AD 2021 zwyciężył i Królem Żniwnym został brat Robert Sas.
Tytuł I rycerza z minimalną stratą punktów wywalczył brat Aleksander Wojciechowski, a tytuł II rycerza zdobył brat Adam Mroziński. Zwycięzca w nagrodę „uniósł” Tarczę, a rycerze udekorowani zostali Medalami.
W strzelaniu zapadkowym wygrał Mikołaj Koteras. Na drugim miejscu uplasował się Grzegorz Misiak, a na III Michał Rosik. Ich wyniki dokumentują wręczone Im Puchary.
Turniej Bitwy Warszawskiej :
- w punktacji dla gości z Bardowick, wygrał i „Tarczę” zdobył Torsten Bardowicks. Drugie i trzecie miejsce wystrzelali i pamiątkowe Dyplomy otrzymali Georg Rudolf i Dietrich Bardowicks, a na czwartym i piątym miejscu uplasowali się Harald Wussow i Gerd Bosch.
- w punktacji brackiej wygrał i Puchar zdobył Mikołaj Koteras.
Strzelanie do Tarczy Jubileuszowej ufundowanej przez Michała Rosika wygrał Mikołaj Koteras. Drugie miejsce zajął Krzysztof Jachna, a trzecie Krzysztof Migasiewicz.
Strzelanie punktowe zwyciężył Mikołaj Koteras. Drugie miejsce wystrzelał Andrzej Tatara, a trzecie Przemysław Bagrowski.
W Strzelaniu do Tarczy Darczyńców tryumfował i Tarczę zdobył Mikołaj Koteras. Drugie i trzecie miejsca zdobyli i upamiętniające ich sukces Puchary otrzymali Krzysztof Jachna i Michał Rosik.
Strzelanie do Kura wygrał i Kura na pamiątkę „zabrał’ Stanisław Gołembowski. Kolejne miejsca zajęli i pamiątkowe Puchary otrzymali Małgorzata Florysiak i Adam Mroziński.
Najcelniejszym strzelcem Turnieju został Bardowicks Thorsten z Bardowick.
Poniżej galeria zdjęć autorstwa Iwony Migasiewicz: