„Plon przynieśli, plon!
Przynieśli nam wieniec
Z kłosów naszej ziemi,
Ślicznie przewijany
Wstęgami krasnemi!”
K. Konopnicka
Barwny korowód dożynkowy uformowany przy Świetlicy Wiejskiej i podążający na boisko sportowe w Potrzanowie, rozpoczął w sobotę 27 sierpnia 2011r. tegoroczne Gminne Święto Plonów.
Gospodarzami tegorocznych Dożynek były sołectwa Potrzanowo i Budziszewice, a w roli Starostów Dożynkowych wystąpili prowadzący wraz ze współmałżonkami rodzinne gospodarstwa rolne: pani Małgorzata Lichota z Budziszewic i pan Michał Bochyński z Potrzanowa.
W korowodzie dożynkowym oprócz Starostów widzieliśmy też delegacje wieńcowe z 19 sołectw, młodzież w strojach ludowych, poczty sztandarowe oraz przedstawicieli Samorządu Gminy z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady na czele a także przedstawicieli władz powiatowych i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa i mieszkańców Gminy.
Skocką tradycją stało się już, że korowód dożynkowy prowadzi Mirosław Hamera, były prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP Skoki, który pozostając mieszkańcem Gminy Kiszkowo, zawsze chętnie uczestniczy w naszych uroczystościach. Nie inaczej było i 27 sierpnia br. Tuż za panem Mirkiem podążały działające przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Kapela Ludowa i Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, które muzyką i przyśpiewkami uświetniały przemarsz.
Po dotarciu Korowodu Dożynkowego na pięknie przystrojone boisko sportowe delegacje sołectw Potrzanowo, Kakulin, Budziszewice, Grzybowo, Lechlin, Łosiniec, Chociszewo, Rejowiec, Kuszewo, Stawiany, Brzeźno, Bliżyce, Sławica, Roszkowo, Roszkówko, Lechlinek, Pomorzanki, Jabłkowo i Pawłowo Skockie złożyły wieńce dożynkowe u stóp polowego ołtarza, a następnie uczestnicy korowodu wraz z osobami docierającymi bezpośrednio na miejsce uroczystości wzięli udział we mszy świętej. Mszę w intencji rolników połączoną z dziękczynieniem za tegoroczne płody ziemi i pracy rąk ludzkich odprawił proboszcz skockiej parafii, ksiądz dziekan Karol Kaczor.
W trakcie mszy młodzież złożyła dary ołtarza, a celebrant poświęcił wieńce i chleb symbolizujące tegoroczne zbiory, który po części eucharystycznej, przy muzyce i przyśpiewkach Zespołu „Wielkopolanie” Starostowie Dożynkowi wraz z tradycyjnymi życzeniami przekazali na ręce Burmistrza Tadeusza Kłosa. Teraz też Burmistrz przystąpił do ceremonii dzielenia się chlebem z uczestnikami uroczystości, w czym dzielnie wspierał go Starostowie i młodzież.
Z kolei Burmistrz oraz przedstawiciele władz i instytucji: Zofia Szalczyk – Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, Tomasz Kranc -Wicestarosta Wągrowiecki i Krzysztof Poszwa – radny Rady Miejskiej w Wągrowcu wyrazili słowa podziękowania rolnikom za ich prace na roli i życzyli im sukcesów w gospodarowaniu w kolejnych latach.
Teraz też, Burmistrz w imieniu własnym oraz Samorządu wsi Potrzanowo, za osobiste zaangażowanie w prace społeczno-użyteczne prowadzone na terenie sołectwa Potrzanowo nagrodą „Złotego Kłosa” wyróżnił rolnika Eugeniusza Kuczyńskiego z Potrzanowa.
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną i sportowo-rekreacyjną, a w jej trakcie swój występ dokończył Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, a na scenie pojawiły się pojawiły się dziewczęta i panie startujące w konkursie na najdłuższy warkocz, w którym zwyciężczynią została jedenastoletnia właścicielka 68 cm warkocza – Ilona Nowicka ze Stawian. Najdłuższe – 59 cm włosy wśród pań zaprezentowała pani Honorata Mytych z Potrzanowa.
Skockie Dożynki, nie mogły obyć się bez Turnieju Sołectw. „Na arenie” pojawiło się więc 18 zespołów reprezentujących sołectwa: Łosiniec, Kakulin, Lechlinek, Potrzanowo, Grzybowo, Pomorzanki, Sławicę, Rościnno, Lechlin, Pawłowo Skockie, Kuszewo, Budziszewice, Jabłkowo, Roszkowo, Stawiany, Chociszewo, Bliżyce i Glinno. Zgodnie z Regulaminem każda reprezentacja składała się z 6 osób, w tym z Sołtysa i musiała zmierzyć się z rywalami w pięciu konkurencjach obejmujących: dojenie sztucznej krowy, tor przeszkód, rzut balotem, workowanie ziarna i bieg z rurą. Nad przebiegiem Turnieju czuwał sędzia Krzysztof Mańka oraz komisja w składzie: Mirosław Hamera, Michał Rosik i Stanisław Kida, która po jego zakończeniu orzekła że zwycięzcą Turnieju i zdobywcą I miejsca została reprezentacja Łosińca. II miejsce zajęła drużyna z Kakulina, a III ekipa reprezentująca Lechlinek. Kolejne miejsca zajęły zespoły: IV – Potrzanowo, a V – egzekwo: Grzybowo i Pomorzanki. (szczegółowe omówienie Turnieju przedstawimy we wrześniowym wydaniu „Wiadomości Skockich”).
Zmagania Sołectw przeplatały prezentacje Kabaretu EWG z Doruchowa i Zespołu Wokalno – Muzycznego „EVERS” ze Skoków oraz Zespołu Andrzeja Maćkowiaka z Rejowca. Wielką atrakcją wieczoru stał się Koncert Zespołu „Karpowicz Family”, a sobotni dzień zakończyła zabawa taneczna przy akompaniamencie Zespołu „TAKT”.
W tegoroczny Dożynkach oprócz gospodarzy Gminy – Tadeusza Kłosa Burmistrza Miasta i Gminy Skoki i Zbigniewa Kujawy Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Skoki oraz Radnych Rady Miejskiej Gminy Skoki udział wzięli: Krzysztof Migasiewicz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego i radni powiatowi, Krzysztof Poszwa Radny Rady Miejskiej w Wągrowcu, Zofia Szalczyk Wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie oraz Dorota Ewertowska Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wągrowcu.
Całość uroczystości prowadzili, komentowali i koordynowali: Elżbieta Skrzypczak dyrektor Biblioteki Publicznej w Skokach, Piotr Wiśniewski oraz Gabriela Bałażyk, a organizatorem Dożynek byli: Burmistrz Miasta i Gminy, Biblioteka Publiczna w Skokach oraz Rady Sołeckie Potrzanowa i Budziszewic, którzy zadbali też o to by wszyscy uczestnicy imprezy mogli skorzystać z ekologicznych wiejskich przysmaków.
Wspomnianym głównym punktom programu towarzyszyły: Turniej Strzelecki zorganizowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach oraz urządzenia pneumatyczne i przejażdżki konne dla dzieci, a całość uzupełniała szeroka gama różnego rodzaju stoisk co dało niepowtarzalny odpustowo-jarmarczno-świąteczny nastrój.
BURMISTRZ MIASTA I GMINY SKOKI
ORAZ
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W SKOKACH
SERDECZNIE DZIĘKUJĄ
ZA POMOC W ZORGANIZOWANIU TEGOROCZNYCH DOŻYNEK GMINY SKOKI:
Mieszkańcom Sołectw Potrzanowo i Budziszewice
Starostom Dożynkowym
Pocztom sztandarowym
Delegacjom Wieńcowym Gminy Skoki
Zespołom V Turnieju Sołectw Gminy Skoki
Komisji V Dożynkowego Turnieju Sołectw: Panu Mirosławowi Hamerze, Panu Michałowi Rosikowi, Panu Stanisławowi Kidzie oraz Panu Krzysztofowi Mańce
Panu Henrykowi Tabaczyńskiemu
Panu Franciszkowi Deminiakowi
Panu Marianowi Deminiakowi
Pani Karolinie Stefaniak
Panu Karolowi Kłosowi
Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Jabłkowie – Pani Sławomirze Kędziorze
Dyrektorowi Zakładów Zielarskich HERBAPOL
Ks. Proboszczowi Karolowi Kaczorowi
Panu Pawłowi Białemu
Pani Małgorzacie Nogajewskiej
Policjantom Komisariatu Policji w Skokach
Strażakom OSP
Bractwu Kurkowemu w Skokach
Zespołowi „EVERS” ze Skoków
Panu Andrzejowi Maćkowiakowi z Zespołem
oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w zorganizowanie tegorocznego Święta Plonów Gminy Skoki.