Miało być z pasją oraz magicznie i było. Zimowe ferie dla dzieci biorących w ciągu roku kalendarzowego udział w zajęciach opiekuńczo – wychowawczych w świetlicach w Brzeźnie, Potrzanowie, Pawłowie Skockim, Skokach, Rejowcu i Rościnnie zaczęły się całodniową wycieczką do Gniezna. Od wczesnych godzin rannych uczestniczyły one w atrakcjach ruchowych w Parku Trampolin Jump Now, gdzie mogły się zintegrować i zadbać o swój rozwój fizyczny, mając przy tym świetną zabawę. Nad wszystkim czuwali opiekunowie i wykwalifikowana kadra animatorów, która na pewno zaspokoiła oczekiwania zarówno początkujących jak i doświadczonych fanów trampolin.
Za sprawą kinematografii ekipa przeniosła się w świat fantazji i obejrzała w kinie Helios film pt. „Mufasa – Król Lew”, który przedstawił dzieje tytułowego bohatera. Kinomani poznali Mufasę jako osierocone lwiątko, zagubione i samotne, które ratuje inny młody lew, dziedzic królewskiego tronu. Przypadkowe spotkanie staje się dla obu początkiem podróży w poszukiwaniu swojego miejsca i przeznaczenia oraz przechodzi poważną próbę przyjaźni. Film ukazał dzieciom jej siłę i wartość. Pora obiadowa była czasem tradycyjnych odwiedzin w McDonalds, a po regeneracyjnym posiłku dzieci skorzystały ze sportowych atrakcji w Bowling Nest – tym razem z kręgli, bilarda i piłkarzyków.
Na drugi dzień ferii dzieci zostały zaproszone do świetlicy w Rościnnie, gdzie pan Grzegorz Samol zaprezentował wspaniałą kolekcję kart z całego świata i różnych epok. Podziwiano przepięknie i bogato zdobione cudeńka, wyprodukowane w różnych krajach, formach i kształtach. Pytań do kolekcjonera było mnóstwo i na każde uczestnicy dostali wyczerpującą odpowiedź. Po prezentacji mogli poznać podstawowe gry karciane i zagrać np. w Piotrusia, Uno, Wojnę czy Remika. Może w przyszłości wyłoni się z tej grupy zapalony brydżysta, kto wie. Po podwieczorku pałeczkę przejęła pani psycholog i wspólnie z uczestnikami zastanawiała się nad tym co to jest poczucie własnej wartości i co robić, aby było ono właściwe oraz jak je w każdym człowieku wzmacniać. Spotkanie zakończył poczęstunek złożony m.in. z grillowanych kiełbasek.
Kolejny dzień wakacji ekipa spędziła w świetlicy w Pawłowie Skockim, gdzie zadbano o rozwój pasji plastycznych i tanecznych. Zdobienie cekinami, piórami, wstążeczkami, krepą czy brokatem masek karnawałowych było wstępem do tańca i zabaw przeprowadzonych przez wspaniałego animatora panią Anię Wieczorek, która dyskotekę zakończyła pokazem baniek mydlanych z wykorzystaniem suchego lodu. Wszyscy uczestnicy zabawy mieli buzie szeroko otwarte, gdy w bańce mydlanej zamknęła niektórych z nich albo sprawiła, że paliła się ona żywym ogniem. Roztańczone towarzystwo w przerwach mogło posilić się przygotowanymi słodkościami, z których największym powodzeniem cieszyły się gofry pieczone całe popołudnie przez mamy.
Czwarty dzień był pełen przeżyć, a wszystko za sprawą odwiedzin w Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki oraz Łamigłówkarni w Poznaniu. Niby niepozorne miejsca a atrakcji moc. W pierwszym nic nie było takim, jakim się wydawało. Wycieczkowicze dali się zaskoczyć przestrzeniom pełnym spektakularnych iluzji, naukowych przekrętów i niesamowitej sztuki, które pozwoliły im uczyć się poprzez zabawę i doświadczać kultury w sensoryczny oraz interaktywny sposób. W siedmiu pomieszczeniach zatracali się w nieskończoności, stawali na głowie, odkrywali granice własnej percepcji, dawali oszukać się swoim zmysłom i wchodzili do świata, w którym wszystko jest możliwe. Tutaj świetnie bawili się też na pokazie iluzjonistycznym.
W Łamigłówkarni, pierwszym miejscu na świecie, w którym można znaleźć gry, puzzle oraz układanki z całego świata w wersji XXL, dzieci mogły rozwijać szare komórki, umiejętność dedukcji, logicznego myślenia. Jak się okazało, miejsce stworzone z czystej pasji, zarażało nią i stanowiło idealną formę integracji, nową formę rozrywki oraz pożytecznego spędzania czasu wolnego.
W ostatni dzień ferii dopisała pogoda, co wykorzystano na zabawy na lodowisku, a później, po zimowych, sportowych wyczynach ekipa mogła odpocząć w kinie i obejrzeć familijny film pt. „W głowie się nie mieści 2”.
Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, a wychowawczyniom i wolontariuszom za pomoc w organizacji ferii i opiekę nad dziećmi zapraszamy na zajęcia w świetlicach.
Małgorzata Szpendowska – Wylegalska, gminny koordynator ds. uzależnień