Żywiołowa dyskusja wypełniła Salę Lustrzaną podczas debaty społecznej w Skokach. Poruszono wiele wątków, wybrzmiały postulaty dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiele osób zabrało głos w sprawie infrastruktury drogowej i wykroczeń popełnianych przez kierowców, które są szczególnie uciążliwe dla mieszkańców.
Wczoraj o godzinie 17:00 policjanci i samorządowcy spotkali się z mieszkańcami Skoków. Na wstępie Komendant Komisariatu Policji w Skokach kom. Kamila Kamińska, podziękowała Burmistrzowi Skoków p. Wojciechowi Cibailowi za pomoc w organizacji spotkania i omówiła ideę debat społecznych. Swoje oczekiwania wobec spotkania wyraził również burmistrz, który wspomniał, że debata ma na celu poprawę bezpieczeństwa w mieście. Podziękował za przybycie ekspertów z KPP Wągrowiec i KP Skoki, a także osób z urzędu miasta Skoki.
Komendant Komisariatu Policji w Skokach przedstawiła w wystąpieniu stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w mieście i gminie Skoki. Omawiając ile wypadków drogowych się wydarzyło, ile było osób rannych, a także ofiar śmiertelnych. Wspomniała o organizowanych cyklicznie akcjach „trzeźwy poranek”. Pani Komendant wspomniała o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz o zagrożeniach w niej zaznaczanych dot. przekraczania prędkości, nielegalnych wysypisk śmieci, jeździe na kładach i crossach. Moderator debaty zaprezentował praktyczne funkcjonowanie narzędzia, oraz jak aktualnie prezentuje się sytuacja z zagrożeniami dla Skoków. Kolejno głos zabrał dzielnicowy rejonu nr 1 w Skokach mł. asp. Krzysztof Kędziora, omówił plan priorytetowy związany z grupowaniem się nieletnich zagrożonych demoralizacją w rejonie dworca, który będzie kontynuowany w nowym roku.
Po części prelekcyjnej spotkania nadszedł czas na dyskusję, jaką wypełniło wiele wątków poruszanych przez mieszkańców. Wśród wyrażonych postulatów wybrzmiały te dotyczące uregulowania ruchu na ścieżce pieszo-rowerowej przy ul. Antoniewskiej, kierowców przekraczających tam prędkość, a także uzupełnienia oznakowania. Mieszkańcy zgłosili również problem kierowców omijających spowalniacze ruchu jadąc wzdłuż po chodniku na wyremontowanej ul. Granicznej – zwrócili uwagę, na związane z tym zagrożenia dla pieszych. Zwrócono również uwagę na sytuację na ul. Kasztanowej i ulic pobliskiego osiedla. Burmistrz wspomniał o planach infrastrukturalnych, ale też zaznaczył, że każde przebudowy ulic, szczególnie osiedli będą poddawane konsultacjom społecznym w celu ułatwienia funkcjonowania mieszkańców danej ulicy.
Ponownie poruszono problem mało widocznych pieszych a także osób poruszających się na krosach w rejonach Lechlina, Rościnna. Zwrócono uwagę na kierowców przekraczających prędkość na drodze w kierunku Grzybowa, poruszono temat parkowania przy szkole podstawowej w Skokach od strony ul. Rogozińskiej.
Wszystkie zebrane postulaty zostały zaprotokołowane, opracowane zadania dla policjantów będą realizowane na bieżąco, a w przyszłym roku podczas debaty ewaluacyjnej złożone zostanie sprawozdanie z realizacji wniosków.
W debacie udział wzięła grupa radnych: przewodniczący rady Hubert Czarnecki, a także Małgorzata Mizgajska, Zbigniew Kubicki, Filip Kujawa oraz Jakub Andrzejewski.
tekst asp. Dominik Zieliński, fot. Hubert Matuszak