Powiatowy Konkurs Krwiodawstwa

1

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak niezwykle ważne jest honorowe oddawanie krwi. Krew ratuje życie, a to stwierdzenie doskonale znają osoby, które regularnie angażują się w akcje krwiodawstwa. Teraz dodatkowo osoby oddające krew mają szansę wziąć udział w Powiatowym Konkursie Krwiodawstwa, który będzie trwał od października 2024 roku do października 2025 roku.

Honorowym dawcą krwi może zostać osoba zdrowa, w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów. Po oddaniu 6 litrów krwi (5 litrów w przypadku kobiet) każdy dawca otrzymuje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, nadawany przez Polski Czerwony Krzyż. Tytuł ten wiąże się z różnymi przywilejami, takimi jak ulgi przy zakupie biletów do Aquaparku i kina MDK w Wągrowcu, a także możliwość korzystania z usług medycznych i farmaceutycznych poza kolejnością oraz zniżki na leki według wykazu ustalonego przez Ministra Zdrowia.

Wszyscy uczestnicy Powiatowego Konkursu Krwiodawstwa mają zapewnione bezpłatne badania lekarskie, oznaczenie grupy krwi, a także produkty regenerujące i wzmacniające organizm. Dodatkowo przysługuje im prawo do dwóch dni wolnych od pracy lub zajęć lekcyjnych. Uczestnicy konkursu zobowiązani są do każdorazowego informowania personelu medycznego w punkcie krwiodawstwa o instytucji, z której pochodzą.

Podsumowanie konkursu odbędzie się podczas obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK, kiedy to najbardziej zaangażowane instytucje zostaną wyróżnione i nagrodzone.

Przypominamy, że Punkt Krwiodawstwa znajduje się na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu, przy ulicy Kościuszki 74. Jest czynny w poniedziałki, wtorki i czwartki. Rejestracja honorowych dawców odbywa się za pośrednictwem strony internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Organizatorami konkursu są Starosta Wągrowiecki oraz Polski Czerwony Krzyż w Wągrowcu.