KGW Potrzanowo świętuje diamentowe gody

21

5 października członkowie KGW Potrzanowo spotkali się nie po to aby piec ciasta czy gotować wyśmienite potrawy. Tym razem okazja była inna. W sobotę świętowali. Nie bez powodu. Bo od czasu, kiedy założyli swoje Koło i zaczęli się spotykać, razem pracować, działać społecznie, a z czasem nawet dobrze się bawić, minęło właśnie 60 lat. Były chwile wzruszenia, moc życzeń i gratulacji, mnóstwo znamienitych gości, jubileuszowy tort, bo i okazja była niecodzienna.

Koło Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie oficjalnie rozpoczęło swoją działalność jesienią 1964 roku, z inicjatywy pani Marianny (ze Śliwińskich z Włókien) i Stefana Kaczmarków oraz Janiny Kuczyńskiej, która została jego pierwszą przewodniczącą. Kolejno funkcję tę pełniły Panie: Aleksandra Gurgul, Zofia Sprenger, Grażyna Szymkowiak, Aleksandra Łączyńska, Danuta Janecko oraz Danuta Białachowska. Od 2009 roku Kołu przewodniczy mężczyzna – Stanisław Kaczmarek, syn ww. Marianny i Stefana.

KGW przez lata wniosło ogromny wkład w rozwój Potrzanowa. Panie w tych trudnych latach PRL-u organizowały kursy: kroju, szycia, haftowania, gotowania, pieczenia ciast, wykonywały ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe. Zajmowały się też rozprowadzaniem piskląt oraz pasz. Organizowały zabawy taneczne, na przemian z OSP. Aby poprawić estetykę wsi przeprowadzały konkursy na najpiękniejszy ogród. Wychodząc naprzeciw potrzebom kulturalnym pań, wyjeżdżano do kin, teatru czy operetki. Brały także udział w festynach rekreacyjno-sportowych.

Panie z KGW każdego  roku  własnoręcznie przygotowują według własnych pomysłów wieniec dożynkowy, który prezentowany jest zarówno na dożynkach gminnych, jak i powiatowych. A jak dożynki, to i tradycyjny turniej wsi, w którym nigdy nie zabrakło reprezentacji Potrzanowa, wspomaganej również przez KGW.

We wrześniu tego roku Koło Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, przez co nabyło osobowość prawną i odtąd może ubiegać się o wsparcie na działalność statutową z budżetów: państwa i samorządu oraz ze strony darczyńców prywatnych. Dzięki temu może nadal podejmować kreatywne inicjatywy, służące naszemu środowisku, w zakresie prezentowania i utrwalania wagi i piękna regionalnej kultury i tradycji szamotulskiej, przekazywanej następnie młodszym.

Z okazji zacnego jubileuszu 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie nie mogło zabraknąć poczęstunku, okolicznościowego tortu oraz toastu za zdrowie i dalsze sukcesy pań działających w Kole. Uroczystość wzbogaciła także część artystyczna.

Choć członkowie KGW chętnie przygotowują własne występy, takie jak kabaretowe scenki, tym razem scenę przejęli młodzi aktorzy, którzy zaprezentowali historię powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie.

Od wszystkich przybyłych gości nie zabrakło życzeń, kwiatów i listów gratulacyjnych, które przekazali na ręce członkiń oraz przewodniczącego KGW. Wśród gości znaleźli się burmistrz Wojciech Cibail, starosta Tomasz Kranc oraz poseł na Sejm RP Henryk Szopiński. Życzenia złożyli również radni gminni: przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki Hubert Czarnecki, Krystian Słomiński oraz Jakub Berendt. Dobre słowo i upominki przekazali także radni powiatowi obecni na uroczystości: Iwona Tyll oraz Piotr Kaczmarek. Wszyscy niemal jednogłośnie życzyli Jubilatom kolejnych jubileuszy, dziękując za pielęgnowanie tradycji i krzewienie lokalnych zwyczajów.

W uroczystości wzięli także udział między innymi dyrektor Szkoły Podstawowej w Skokach Andrzej Surdyk, dyrektor skockiej biblioteki Elżbieta Skrzypczak oraz kierownik biura powiatowego ARIMR w Wągrowcu Monika Olender-Pisarek. W imieniu całego sołectwa Potrzanowo słowa podziękowania, że zawsze na wsparcie członków KWG można liczyć, przekazał sołtys Marcin Reszelski.

Na wniosek burmistrza Cibaila, Zarząd Powiatu Wągrowieckiego przyznał jeszcze jedno ważne wyróżnienie – Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego, która trafiła na ręce przewodniczącego Koła Stanisława Kaczmarka. To wyróżnienie stanowi doskonałe docenienie i podsumowanie dotychczasowych działań na rzecz lokalnej wspólnoty dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność Koła przez te wszystkie lata.

Słowa uznania za przygotowanie wspaniałego wydarzenia, które na długo pozostanie w naszej pamięci, należą się wszystkim zaangażowanym osobom, na czele z Anną Kaczmarek. To była wyjątkowa uroczystość! Jesteśmy przekonani, że przed KGW w Potrzanowie czeka jeszcze wiele równie zacnych jubileuszy.