Święto Plonów w Łosińcu

5

Dożynki, jako uroczystość o wieloletniej tradycji, stanowią symbol szacunku dla ciężkiej pracy rolników oraz wyraz wdzięczności za ich codzienne zmagania. W sobotę, 14 września, w Łosińcu dziękowaliśmy za to, co najlepsze ofiarowała nam ziemia oraz za ogrom pracy naszych rolników. Ich trud i troska o zbiory to gwarancja, że na naszych stołach nie zabraknie chleba.

Nasze wydarzenie rozpoczął uroczysty korowód, po którym odbyła się msza święta. Następnie na uczestników czekały zabawy, konkursy oraz poczęstunek. Obrzęd dożynkowy uświetnił zespół folklorystyczny Łany, który wprowadził w tradycyjny, ludowy klimat całego wydarzenia.

W trakcie dożynek odbył się Festiwal Smaku, w którym brały udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Skoki, a także Turniej Sołecki. Komisja konkursowa Festiwalu Smaku przyznała pierwsze miejsce za przygotowane potrawy Kołu Gospodyń Wiejskich Potrzanowo – serdeczne gratulacje! Następne miejsca wywalczyły KGW z Jabłkowa oraz z Raczkowa.

W turnieju sołeckim rywalizowały sześcioosobowe drużyny z każdego sołectwa, które zmierzyły się w trzech konkurencjach: dojeniu sztucznej krowy, Hobby Horse oraz rzucie kaloszem do taczki. Najlepszą drużyną okazało się sołectwo Brzeźno – to właśnie na ręce sołtysa burmistrz Wojciech Cibail przekazał Przechodni Puchar Dożynkowy Miasta i Gminy Skoki. Kolejne miejsca zajęły sołectwa Rościnno i Jabłkowo.

Zarząd Powiatu Wągrowieckiego pozytywnie przychylił się do wniosków burmistrza Cibaila, dzięki czemu Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego z rąk starosty Tomasza Kranca otrzymali Krzysztof Woźniak oraz Czesław Pękała. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest osobom, które w sposób szczególny wyróżniają się działalnością zawodową i społeczną, podejmując liczne inicjatywy na rzecz mieszkańców naszej małej ojczyzny.

Dożynki gminne w Łosińcu nie mogłyby się odbyć bez wsparcia i intensywnych przygotowań wielu osób oraz instytucji. Choć nie sposób wymienić wszystkich, szczególne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Biblioteki Publicznej w Skokach, Elżbiety Skrzypczak, oraz pracowników biblioteki, a także do członków Koła Gospodyń Wiejskich w Łosińcu oraz całego sołectwa, które przygotowało niesamowitą oprawę.

Podziękowania dla wszystkich, którzy zadbali o wyjątkowe atrakcje podczas dożynek, autorom przepięknych wieńców dożynkowych oraz wszystkim Gościom, którzy przybyli do Łosińca. Słowa wdzięczności przekazujemy do kapłanów, którzy odprawili mszę świętą, podczas której wspólnie dziękowaliśmy za tegoroczne plony, prosząc o dalsze błogosławieństwo dla mieszkańców naszej gminy.

Zgromadzona publiczność mogła również liczyć na część artystyczną, o którą zadbał w swoim energetycznym występie Czadoman. Wieczorną zabawę taneczną poprowadził DJ Jędras.

Zachęcamy do obejrzenia materiały filmowego

Dożynki Miasta i Gminy Skoki – Łosiniec