Wnioski o dofinansowania drogowe złożone

3

Każdy kilometr nowej lub wyremontowanej drogi zwiększa poziom bezpieczeństwa i komfortu podróżujących. Budowa oraz przebudowa dróg przez samorządy jest możliwa dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym. W związku z tym władze gminy w zakończonym naborze Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zdecydowały się złożyć cztery wnioski o dofinansowanie inwestycji drogowych. Warto o to zabiegać, ponieważ w województwie wielkopolskim planuje się przeznaczenie na te zadania ponad 232 miliony złotych, z czego połowę otrzymają samorządy powiatowe, drugą połowę – gminne.

W naborze wniosków na 2025 rok o finansowanie zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg powiatowych oraz dróg gminnych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Gmina Skoki zgłosiła cztery zadania:

– przebudowę drogi gminnej Chociszewo – Rakojady: W wyniku realizacji inwestycji, w przebiegu istniejącej drogi gruntowej oraz częściowo po za nią, będzie mogła powstać jezdnia o nawierzchni bitumicznej i szerokości podstawowej 5,0 m wraz z poboczem wzmocnionym z kruszywa. Roboty mają być prowadzone na odcinku blisko 2 kilometrów. Całkowity przewidywany koszt zadania to 4 382 743,47 złotych.

– przebudowę drogi gminnej w Glinnie: Przebudowa drogi w Glinnie spowoduje poprawę dostępu komunikacyjnego do położonego przy drodze boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę. Obecnie zły stan drogi uniemożliwia sprawne poruszanie się pojazdów oraz całkowicie wyklucza istnienie linii autobusowej, co jest poważnym ograniczeniem mobilności mieszkańców. Przebudowa drogi poprawi komfort dojazdu do prowadzonych wzdłuż drogi działalności gospodarczych. Całkowity przewidywany koszt zadania to 1 040 807, 45 złotych.

– budowę ulicy Polnej w Skokach – II etap: W ramach zadania od istniejącego skrzyżowania ul. Polnej (drogi gminne o nawierzchni bitumicznej) w kierunku DW nr 196 wybudowana zostanie nowa droga gminna o nawierzchni bitumicznej dł. ok. 1157 m i szer. jezdni 6,0 m przebiegająca przez most (wybudowany w ramach I etapu zadania) oraz przez przejazd kolejowy, na którym nastąpi przebudowa urządzeń sterowania ruchem oraz usunięcie kolizji elektroenergetycznej. Prawdopodobny łączny koszt inwestycji to 13 200 896, 42 złote.

– przebudowę drogi gminnej w Grzybowicach: Przebudowa tej drogi w znaczący sposób może przyczynić się do zmniejszenia peryferyjności tej części gminy m. in. poprzez zwiększenie dostępności do podmiotów gospodarczych zlokalizowanych bezpośrednio w ciągu ulicy, a także dzięki możliwości szybszego dostępu mieszkańców drogi do placówek zdrowotnych, aptek, placówek oświaty, instytucji  kultury i sportu czy urzędów, które zlokalizowane są w centrum miasta. Planowany koszt to 1 217 100, 75 złotych.

Dzięki sprawnemu działaniu udało się przygotować cztery wnioski o dofinansowanie na budowę dróg. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na przebudowę drogi gminnej w Glinnie oraz Grzybowicach, gdzie w krótkim czasie musieliśmy opracować niezbędną dokumentację projektową. Było to możliwe za sprawą szybkiego działania pracowników powiatu wągrowieckiego – za co dziękuję. To właśnie dzięki wsparciu, głównie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w samorządach mogą powstawać nowe odcinki dróg, a te wymagające remontu są modernizowane. Dlatego liczymy na pozytywne rozpatrzenie złożonych wniosków – powiedział burmistrz Wojciech Cibail.

Samorządy mogą uzyskać dotację sięgającą nawet 80% całkowitych kosztów realizacji zadania. Teraz pozostaje nam czekać na wyniki.

grafika: gov.pl