Od Nowego Roku rusza fundusz sołecki – za nami szkolenia

11

W miniony weekend w urzędzie Miasta i Gminy Skoki odbyły się szkolenia z funduszu sołeckiego dla sołtysów i rad sołeckich. Podczas ponad 2 godzinnych zajęć uczestnicy poznali podstawowe założenia funduszu oraz jego realizację w praktyce. Będzie to pierwszy rok z funduszem sołeckim na terenie Gminy Skoki, dlatego spotkania cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Przypomnijmy, że to Rada Miejska Gminy Skoki podjęła w lutym tego roku Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Skoki. Dzięki temu od 2025 roku, to właśnie mieszkańcy sami będą decydować na co przeznaczą, wyliczoną dla nich pulę środków. W budżecie na następny roku musimy na ten cel zabezpieczyć ponad 617 tysięcy złotych.

Bardzo ważne jest to, by sołtysi do 30 września złożyli do burmistrza stosowny wniosek wraz z podjętą uchwałą zebrania wiejskiego, listą obecności i protokołem z zebrania. Zgłaszane przez sołectwa działania muszą mieścić się w ramach zadań własnych gminy. A możliwości wydatkowania tych środków jest wiele, może to być np. budowa chodnika przy drodze gminnej, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich, remont świetlicy, budowa placu zabaw dla dzieci czy siłowni zewnętrznej, organizacja imprez okolicznościowych i kulturalnych, oświetlenie drogi gminnej, sadzenie drzew lub krzewów.

Dziękuję wszystkim sołtysom, członkom rad sołeckich za ich uczestnictwo w szkoleniu, a Panu Dawidowi Braciszewskiemu za przeprowadzenie merytorycznego spotkania. Dzięki tego typu szkoleniom, sołtysi oraz inne osoby związane z sołectwem niewątpliwe podnoszą swoje kwalifikacje. Zdobyta wiedza przekłada się na późniejsze podejmowanie inicjatyw, które powodują, że dana wieś pięknieje, a mieszkańcom żyje się lepiej – podsumował burmistrz Wojciech Cibail.

Sołtysi i członkowie rad sołeckich nie zostaną pozostawieni bez pomocy. To nowe zadanie, z którym będziemy musieli zmierzyć się wspólnie. W najbliższym czasie zostanie wyznaczony pracownik, który będzie służył pomocą w ramach realizacji funduszu sołeckiego.