Uwaga mieszkańcy! Komunikat Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wągrowcu w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

8

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu informuje, na podstawie przeprowadzonych badań w ramach kontroli wewnętrznej, iż jakość wody nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 r., poz. 2294) pod względem bakteriologicznym w zakresie parametru: bakterii grupy coli.

Dotyczy: jakości wody z Wodociągu Publicznego Roszkówko, zaopatrującego w wodę mieszkańców miejscowości: Skoki, Antoniewo, Brzeźno, Budziszewice, Chociszewko, Chociszewo, Potrzanowo, Rakojady, Rościnno, Sława Wlkp., Sławica, Szczodrochowo, Gozdowiec.

Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję wody może nastąpić pogorszenie smaku oraz zapachu ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie.

Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody do wymagań określonych w ww. rozporządzeniu.

Woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.

Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wągrowcu obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.