Spotkanie z sołtysami

9

W Sali Lustrzanej w Urzędzie Miasta i Gminy Skoki obyło się w środę, 17 lipca spotkanie burmistrza Wojciecha Cibaila z sołtysami naszej gminy. Omówione zostały sprawy bieżące takie, jak: bioasekuracja dla producentów trzody chlewnej, wysokość funduszu sołeckiego czy program Wielkopolska Odnowa Wsi. Nowo wybrani sołtysi odebrali tabliczki z napisem „Sołtys”, które wywieszą przed swoimi posesjami.

Zgodnie z treścią zarządzenia Wojewody Wielkopolskiego w związku z wystąpieniem ogniska ASF w Potrzanowie, na terenie naszej gminy zostały wyznaczony obszar zapowietrzony oraz zagrożony (treść zarządzenia link). Burmistrz Cibail przekazał sołtysom, że na tych obszarach obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw. Przypomniał on także, jak istotne – tym bardziej teraz – pilnowanie i przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Obecna na spotkaniu przedstawicielka Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Elżbieta Kołodziejczuk poinformowała o możliwościach otrzymania wsparcia finansowego wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zakup środków dezynfekujących, mat czy odzieży ochronnej. Rolnicy po okazaniu się fakturami mogą otrzymać 100% zwrotu poniesionych kosztów.

Od następnego roku w naszej gminie zacznie obowiązywać fundusz sołecki. Jego ideę oraz jakie działania i inicjatywy mogą zostać z tych pieniędzy finansowane pokrótce przedstawił burmistrz. Aby proces wdrożenia funduszu sołeckiego przebiegł prawidłowo i sprawnie, w następny weekend zostanie przeprowadzone szkolenie dla sołtysów oraz rad sołeckich, podczas którego pracownicy urzędu szczegółowe zasady.

Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Kinga Pilna omówiła sprawy organizacyjne dotyczące współpracy między sołectwami a urzędem.

Na zakończenie burmistrz Cibail zaprosił, za pośrednictwem sołtysów, mieszkańców poszczególnych sołectw do wspólnego świętowania i zabawy podczas zbliżających się Dni Miasta i Gminy Skoki.