230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Lekcje historii i zajęcia z wychowawcą, w tygodniu poprzedzającym tę rocznicę, skupiały się wokół tematyki Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli sobie okoliczności jej uchwalenia, głównych twórców pierwszej konstytucji, historię obchodów w różnych okresach dziejowych naszego narodu – w czasach niewoli, wojen, PRL-u. Dowiedzieli się dlaczego rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja jest świętem państwowym.
Starsi uczniowie z klas VIII a i VIII b korzystali z atrakcyjnych materiałów udostępnionych z Zamku Królewskiego w Warszawie (film Konstytucja 3 maja. Historia prosto z Zamku, akt prawny Konstytucji 3 maja, sekrety obrazu Jana Matejki). Klasa 4b wykonała tematyczne plakaty, klasy VI c i VI d przygotowały krzyżówki utrwalające pojęcia, postacie związane z tym ważnym wydarzeniem.
Wioleta Grzegorzewska
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Święto to przypomina o konieczności dbania o środowisko. Corocznie z okazji Dnia Ziemi organizowane są różnorodne akcje i przedsięwzięcia proekologiczne. W tym roku uczniowie klasy 2c i 3c uczestniczyli w projekcie pt. „Dzień Ziemi. Dziecko Przyjacielem Natury” zainicjowanym przez wychowawczynie tych klas.
Zobacz prezentację:
W ramach projektu dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć zdalnych prowadzonych przez pomysłodawczynie, mających na celu propagowanie postaw proekologicznych oraz kształtowanie świadomości ekologicznej. Uczestnicy projektu uświadomili sobie, że każdy z nas ma ogromny wpływ na środowisko, a wdrażanie w życie postaw proekologicznych należy zacząć od siebie, dając jednocześnie wzór do naśladowania.
Uczniowie między innymi przygotowali hasła, rymowanki i wierszyki. Zaśpiewali piosenkę o planecie, zaprojektowali wynalazki, a także wzięli udział w wirtualnym pokazie mody ekologicznej. Podczas realizacji projektu dzieci udowodniły, że nie jest im obojętna ochrona naszej planety. Wykazały się ogromnym zaangażowaniem w podjęte działania. Zwieńczeniem projektu jest relacja multimedialna.
Estera Kruszka i Paulina Marszewska
Idziemy po zdrowie
W czasie pandemii trudno było efektywnie zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia, obostrzenia, które uniemożliwiały zwykłe funkcjonowanie sprawiały, że brakowało sił i motywacji do ćwiczeń. Przyjemne, niekonkurencyjne zajęcia fizyczne, mogły pomóc rozwijać pewność siebie, umiejętności i czerpać radość z życia.
W taki właśnie sposób kilka dziewcząt z klasy VI e, pod czujnym okiem wychowawczyni postanowiło zadbać o dobre samopoczucie i kondycję fizyczną. Wyposażone w kijki wyruszyłyśmy na 2 godzinny spacer.
Podczas wspólnego spaceru wymieniłyśmy się swoimi przeżyciami, doświadczeniami i odczuciami podczas trwania nauki zdalnej. Towarzyszył nam uśmiech i radość, która wynikała z tego, że mogłyśmy wspólnie spędzić czas. Planujemy w najbliższym czasie to powtórzyć.
Alicja Kramer
KMO „Archimedes” – jeden z najaktywniejszych Klubów Młodego Odkrywcy w Wielkopolsce!
W dniach 02.04.2021r.-24.05.2021r. odbył się konkurs pod tytułem „Najaktywniejszy Klub Młodych Odkrywców w Wielkopolsce”. Organizatorem konkursu było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu – Partner Regionalny Programu Klub Młodego Odkrywcy i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Prace konkursowe – krótkie filmiki ukazujące całokształt działalności klubów oceniane były przez jury pod kątem tego, na ile działania klubu stanowią inspirację dla innych, dowodzą wykorzystania metod badawczych w realizowanych działaniach, wpływają na lokalną społeczność i propagują nauczanie STEAM w szkołach. KMO „Archimedes” założony w 2011 r. w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków, a obecnie działający w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach zajął II miejsce. To dla nas ogromny zaszczyt i wielka radość! Cieszymy się, że doceniono naszą wieloletnią pracę, m.in. działania na rzecz lokalnego środowiska oraz udział w wielu projektach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Małgorzata Dudek
Las wiosną
Klasa 3 c w ramach edukacji przyrodniczej wybrała się na wycieczkę do lasu, aby uczestniczyć w obrączkowaniu piskląt, które przyszły na świat tej wiosny. Swoją pasją i zamiłowaniem do ptaków podzielił się z uczniami Pan Hubert Czarnecki, który odkrył przed dziećmi tajemnicę budek lęgowych. Dzieci były zafascynowane kilkudniowymi pisklętami i chętnie asystowały podczas ich obrączkowania.
Estera Kruszka
Międzynarodowy Dzień Ziemi
Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku. W tym dniu zazwyczaj odbywa się wiele akcji ekologicznych i happeningów, mających na celu promowanie działań przyjaznych środowisku.
Pandemia, nauczanie zdalne i pogoda na pewno nie przeszkodziły uczniom z kasy 1 d na uczczenie w najlepszy sposób tego dnia. Na lekcjach pierwszaki uczyły się jak dbać o Ziemię, jak szanować jej piękno i zasoby oraz jak segregować odpady. Uczniowie zwiększyli swoją świadomość ekologiczną udając się z rodzicami, opiekunami lub rodzeństwem na sprzątanie okolicy swoich domów, nad jezioro, rzekę oraz w miejsca spacerów.
Uzupełnieniem ich wiedzy o recyklingu było wykonanie,czegoś nowego ze zużytego”. Powstały wspaniałe pojazdy, roboty, zwierzątka i inne cuda wg własnego projektu.
Aldona Lubiatowska
Pamiętaliśmy o 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
To niezwykłe święto rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji w naszej szkole zawsze było poprzedzane uroczystymi apelami, występami, upamiętniane pracami plastycznymi i pogadankami. W tym roku niestety nie mogły odbyć się uroczystości na scenie, ale nie zabrakło innych form świętowania 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tydzień poprzedzający majowe święta stał się dla 8 klas tygodniem projektowym pt. W tle z Konstytucją. W ramach lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie i godziny wychowawczej uczniowie nie tylko poznawali rys historyczny powstania tejże Ustawy Zasadniczej, której powstaniu patronował sam król Stanisław August Poniatowski, ale pochylali się także nad treścią współczesnej Konstytucji.
Nie zabrakło pięknych prac na temat: Dlaczego warto znać Konstytucję. W przygotowanych prezentacjach uczniowie przedstawiali zarówno tę Konstytucję z 3 maja i jej rewolucyjne zmiany, jak i współczesną tę uchwaloną 2 kwietnia 1997 r. zwracając szczególnie uwagę na działy, które bezpośrednio ich dotyczą. Debatą na temat treści tej najważniejszej ustawy towarzyszyły wyzwania w postaci zdjęć Z konstytucją w roli głównej. Nie zbrakło także uczniów, którzy poprzez formę plastyczną uczcili to zacne święto i okrągłą 230 rocznicę.
Barbara i Andrzej Surdykowie
Podwójny sukces
Czas pandemii ogranicza działalność placówek oświatowych. Większość konkursów, olimpiad, jeśli nie została odwołana, to odbywa się zdalnie. Konkurs z języka polskiego i literatury “Złota Żaba” odbył się w siedzibie Fundacji Edukacji Społecznej EKOS w Swarzędzu. Czas pandemii ogranicza działalność placówek oświatowych. Większość konkursów, olimpiad, jeśli nie została odwołana, to odbywa się zdalnie. Konkurs z języka polskiego i literatury “Złota Żaba” odbył się w siedzibie Fundacji Edukacji Społecznej EKOS w Swarzędzu.
Nasi uczniowie Amelia Glapa i Krzysztof Stefan otrzymali wyróżnienie za wysokie wyniki w tym konkursie. Oficjalnego rozdania nagród nie było. Dyplomy i książki przesłane pocztą wręczył dyrektor szkoły Wiesław Berendt. W tegorocznym konkursie uczestniczyło 1 829 uczniów z województw: lubuskiego i wielkopolskiego. Amelii i Krzysztofowi życzymy sukcesów i zachęcamy do dalszego rozwoju swoich zainteresowań językiem i literaturą polską.
Na ręce Pana Dyrektora złożono podziękowania paniom: Wiolecie Grzegorzewskiej i Danucie Kobus-Boguni za przygotowanie młodzieży.
Koordynator konkursu Danuta Kobus-Bogunia
Rejonowy etap XXV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce
Wojewódzki konkurs Wiedzy o Wielkopolsce składa się z 4 etapów. Zdobycie odpowiedniej ilości punktów, określonych w regulaminie to przepustka do następnego etapu. Przy każdym etapie uczniowie muszą zapoznać się z nowymi dodatkowymi treściami. Na etapie rejonowym, którym naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Jeske, Laura Fertsch, Radosław Serba, Alicja Burzyńska, Igor Laskowski, Mateusz Milbrandt, Kaja Sękowska, Katarzyna Stefańska, Julia Fredrych, Szymon Kmieć, Natasza Widzińska, Marcin Andrzejewski, Amelia Jeske, Wanda Surdyk, Olga Kujawa , Szymon Serba i Krzysztof Stefan, przygotowywani przez panie Renatę Hamulczyk, Barbarę Surdyk, Małgorzatę Zrobczyńską i pana Andrzeja Surdyka uczniowie musieli się zmierzyć między innymi ze stylami architektonicznymi, zabytkami i obrzędami w Wielkopolsce.
Poznawali też ważne postacie historyczne mające związek z Wielkopolską. Nie zabrakło także treści związanych z powstaniem wielkopolskim. Ten trudny etap konkursu jednak udało się zrealizować pomimo wielkiego stresu towarzyszącemu pisaniu zdalnie, ale przy włączonych kamerach; Laurze, Zuzi i Radkowi reprezentujących kl. 3, Mateuszowi z kl. 4 Julce i Szymonowi z kl. 6, w komplecie Amelce, Marcinowi i Wandzie z kl. 7 i na poziomie kl. 8 Oldze i Krzysztofowi. Wszystkim uczniom bardzo gratulujemy i dziękujemy za ich ogromną pracę jaką włożyli w przygotowania do konkursu, a zwycięzcom tego etapu życzymy sukcesów na szczeblu wojewódzkim.
Barbara Surdyk
Śladami religii…
To miał być zwykły, szybki spacer klasowy z kliknięciem kilku zdjęć w miejscach związanych ze śladami różnych wyznań. Okazało się jednak, że była to prawdziwa podróż w przeszłość.
2 czerwca, w piękny, słoneczny dzień nasza klasa – VIe Szkoły Podstawowej w Skokach z wychowawcą p. Alicją Kramer oraz młodzież ze Świetlicy Środowiskowej w Skokach z wychowawcą p. Pauliną Kmieć wybrała się na pieszą wycieczkę ulicami naszego miasta.
W ramach projektu z historii mieliśmy znaleźć dowody na to, że tereny Skoków zamieszkiwali przedstawiciele innych narodowości i religii. Naszym przewodnikiem, z którego czerpaliśmy wiedzę była publikacja wydana przez Urząd Miasta i Gminy Skoki pod redakcją p. Iwony Migasiewicz oraz strona internetowa parafii w Skokach.
Nasza wyprawa pokazała, że potrafimy się zintegrować, odnosić z szacunkiem do innych wyznań i miejsc kultu religijnego oraz pozwoliła poznać nie wszystkim znane zakątki naszego pięknego miasteczka. Zwieńczeniem naszej wycieczki jest prezentacja multimedialna z pięknymi zdjęciami, które będą wspaniałą pamiątką.
Uczeń Szymon Kmieć
Trzecie miejsce w województwie!
Za nami już XX edycja konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Finał wojewódzki odbył się 20 kwietnia 2021 r.
Głównym założeniem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej, ekologicznej, wiedzy o walorach krajobrazowych, wartościach historycznych i kulturowych parków krajobrazowych. W tegorocznej edycji w finale wzięło udział 9 szkół. Nasza drużyna w składzie: Marianna Lahuta, Marcin Andrzejewski i Ziemowit Przywarty reprezentująca Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka” zajęła trzecie miejsce! To ogromny sukces z uwagi na wysoki poziom konkursu i ogrom materiału do nauki. Uczniowie włożyli w przygotowania dużo pracy. Na zajęciach koła geograficznego poszerzali i utrwalali wiedzę przyrodniczą, między innymi o parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego oraz uczyli się rozpoznawania roślin i zwierząt chronionych w Polsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Małgorzata Dudek
Z potrzeby serca
17 kwietnia na Miejskim Targowisku w Skokach, z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbyła się kolejna edycja akcji „Pola Nadziei”. Wolontariusze kwestowali na rzecz Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. Udało się zebrać 2391,75 zł. Dla darczyńców uczniowie klas IVa, IVc i VIa przygotowali piękne zakładki do książek. Szczególne podziękowania należą się Radzie Rodziców, uczniom oraz nauczycielom za wsparcie i poświęcenie wolnego czasu, aby nieść pomoc potrzebującym.
Renata Hamulczyk