Akcja Serce – Lechlin
Lechlińskie serca dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka, dziś również wyruszyły do Warszawy.
Uczniowie z Lechlina przyłączyli się do udziału w Akcji Serce, organizowanej przez Poradnię Alergologiczną. Dzieci przygotowały serduszka, które ozdobią korytarz Poradni Alergologicznej. Uczniowie podjęli inicjatywę i wykazali się wrażliwością na cierpienie innych. Prace z pewnością wywołają uśmiech i choć na chwilę odwrócą uwagę pacjentów.
Jagoda Nowak
Bal karnawałowy
Karnawał to czas przepełniony zabawą, muzyką . To też w naszej szkole, jak co roku dnia 16 lutego odbył się Bal karnawałowy pod hasłem „W krainie bajek”. Nasi uczniowie przebrani byli za bohaterów znanych i lubianych bajek. Wystrój sali wprowadzał wszystkich w radosny nastrój. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w konkursach i zabawach. Jedną z atrakcji był też konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona bajka”.
Wszystkie prace były ciekawe i kreatywne, za co uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody. Był to dzień, który dostarczył wszystkim mnóstwo pozytywnej energii, wspaniałych przeżyć i radości.
Magdalena Słodkiewicz
Pasowanie na Przedszkolaka
Każdego roku w naszym przedszkolu w Łosińcu dzieci czekają na ten dzień w którym mogą założyć stroje swoich ulubionych postaci z bajek. Jest to Balik Karnawałowy, który odbył się 28 stycznia. Dzieciom towarzyszyła świetna zabawa.
Dzieci brały udział w wielu konkursach i zabawach, które wywołały niesamowity uśmiech na ich twarzach. Korzystając z okazji podczas Baliku odbyło się również Pasowanie na Przedszkolaka. Podczas pasowania pani dyrektor przy użyciu magicznego ołówka pasowała dzieci na pełnoprawnych przedszkolaków. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki.
Kinga Karczewska
Dzień babci i dziadka
Dzień babci i dziadka to święta, które każdego roku obchodzimy w styczniu. To właśnie ten miesiąc w naszej szkole jest głównie poświęcony naszym Kochanym babciom i dziadkom. Wykonaliśmy obrazki, pięknie ozdobione kolorowymi kamykami oraz portrety dziadków malowane dmuchaniem.
Zabawy w kodowanie, to kolejny element naszej styczniowej pracy. Był to świetny sposób na łagodny i przyjemny sposób wprowadzający naszych uczniów w świat, który uczy logicznego myślenia. Pracowaliśmy pilnie więc musimy wspomnieć też o instrumencie muzycznym wykonanym ze słomek. Każdy uczeń wykonał swój własny, aby móc ćwiczyć aparat mowy mając przy tym mnóstwo radości.
Weronika Grab-Bejma
Dzień Dinozaura
26 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Dinozaura”. Tego dnia nasze dzieci przeniosły się na chwilę w czasy prehistoryczne.
Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się wielu ciekawostek z życia dinozaurów. Następnie same mogły się wcielić w rolę tych ogromnych gadów, co sprawiło im ogromną radość. Podczas zabawy dydaktycznej podopieczni poznali budowę dinozaura i dowiedzieli się jak odróżnić dinozaury mięsożerne od roślinożernych a także na czym polega praca paleontologa. Na zakończenie zajęć dzieci z wcześniej wykonanych prac plastycznych ułożyły sylwetkę dinozaura.
Mikołajczak Ewa
Dzień Kota
Światowy Dzień Kota obchodziły dzieci z Przedszkola Publicznego „Tęczowa Łąka” w Rejowcu.
Agata Zielińska
Dzień pizzy w Lechlinie
9 lutego uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Tego dnia, szkoła zamieniła się w prawdziwą pizzerię. Dzieci utrwaliły słownictwo związanie z żywnością w języku angielskim, śpiewały piosenki i cieszyły się z wspólnie przygotowanej pizzy.
J. Nowak i M. Zielińska
Dziewczęca bohaterka literacka
Dziewczęca bohaterka literacka pod takim hasłem odbyły się kolejne zajęcia biblioteczne, które nawiązywały do Dnia Kobiet.
Dziewczynki z klas 1-3 dyskutowały o najważniejszych kobietach w ich życiu, o zawodach jakie wykonują i o atrybutach prawdziwej kobiety. Uczennice miały okazję poznać ciekawe pozycje książkowe, w których główną bohaterką jest dziewczynka i stworzyć portrety dziewczynek, dziewczyn, kobiet i pań.
Joanna Tomczak
Informatyka się liczy
W ramach projektu „Informatyka się liczy” uczniowie z Jabłkowa i Rejowca odkrywają świat programowania przy użyciu programu Scottiego oraz Ozobotów.
Uczestnicząc w zajęciach Zakoduj to! w ramach projektu „Informatyka się liczy” dofinansowanego ze środków EFS w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Joanna Michalska
Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA
Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem w trakcie którego dokonuje się oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznacza się nowe cele i zadania. Jubileusz skłania także do refleksji, wspomnień i przemyśleń.
Właśnie mija dziesięć lat od kiedy grupa pełnych zapału ludzi powołała do życia Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA, które jest organem prowadzącym zarówno dla Szkoły Podstawowej w Jabłkowie z filiami w Lechlinie i w Rejowcu oraz Oddziału dla Dzieci Niepełnosprawnych w Pawłowie Skockim, jak i dla Publicznego Przedszkola „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie z oddziałami w Rejowcu i Łosińcu.
Przez ten okres udało się stworzyć naszym przedszkolakom, uczniom oraz mieszkańcom miejsce do nauki, zabawy, uroczystości, spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań i pasji. Od początku funkcjonowania Stowarzyszenie ściśle współpracuje z Urzędem Miasta i Gminy Skoki oraz różnymi instytucjami na rzecz wspierania i podejmowania inicjatyw w zakresie wychowania i edukacji dzieci, rozwoju kultury fizycznej, promowania aktywnego wypoczynku oraz działania na rzecz ochrony środowiska.
Budując swoje doświadczenie w osiąganiu celów, Stowarzyszenie ma na swoim koncie sukcesy z zakresu realizacji zadań publicznych skierowanych do dzieci i młodzieży oraz mieszkańców naszego powiatu. Ponadto realizuje szereg przedsięwzięć oraz organizuje i koordynuje aktywne zaangażowanie społeczności lokalnej w działania o charakterze społecznym, promując i organizując wolontariat.
Prowadzi także działania na rzecz dzieci niepełnosprawnych, mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych, wspomaganie rozwoju oraz wspieranie ich rodzin. Zajmuje się także organizacją pozalekcyjnych zajęć sportowych, nie tylko dla naszych uczniów, ale także dla społeczności lokalnej. Stawia na rodzinną integrację, organizując każdego roku festyny i pikniki rodzinne, rajdy rowerowe, zabawy łączące pokolenia, kiermasze i jarmarki. Oprócz pracy dydaktyczno-wychowawczej organizuje liczne wycieczki, a także wyjazdy na zielone szkoły i półkolonie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż były przygotowane z pasją, z zaangażowaniem i wieloma atrakcjami.
Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA to miejsce, które ciągle się rozwija: stosuje programy autorskie, aktywne metody pracy, ma bogatą bazę multimedialną, nauczycieli nastawionych innowacyjnie wobec przyjętych założeń i chętnych do doskonalenia i dzielenia się swoimi kwalifikacjami. Stwarza warunki i udziela dziecku i jego rodzinie pomocy, aby mogło uczyć się tego co niezbędne oraz tego, czego uczyć by się chciało. Organizuje życie szkolne tak, by dawało dzieciom możliwość wszechstronnego rozwoju osobowościowego i fizycznego.
Z każdym rokiem systematycznie wzbogaca bazę sprzętową w celu podniesienia efektywności oraz atrakcyjności prowadzonych w szkole zajęć. Swój potencjał wykorzystuje i rozwija także w pracy z dorosłymi, podejmując różnorodne działania aktywizujące. To dzięki Pani Prezes Sławce Kędziora i osobom, które skupiła wokół siebie, działalność Stowarzyszenia przyjmuje tak wiele ciekawych form i niezwykle twórczych działań oraz tworzy przyjazne miejsce codziennej pracy i życia nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz mieszkańców. Oby kolejne dekady w Stowarzyszeniu Edukacyjnym TĘCZA były tak bogate i pomyślne jak ten Jubileusz!
Joanna Tomczak
Karnawał
Jak to zwykle w karnawale, wszyscy bawią się wspaniale! Dzieci z Przedszkola Publicznego „Tęczowa Łąka” w Rejowcu uczciły karnawał walentynkową zabawą. Dzień upłynął mam tanecznym krokiem, piniata „stawiała” opór, a pomysłowe stroje zachwycały!
Agata Zielińska
Szaleństwa walentynkowo-karnawałowe
Szkolne święto zabawy, radości, szczęścia, miłości i przyjaźni odbyło się w piątek, 12 lutego. W tym roku połączyliśmy walentynki z zabawą karnawałową. Dzień rozpoczęliśmy miłosnym konkursem czytelniczym, słodkimi upominkami przygotowanymi przez SU oraz pieczeniem serduszkowych ciasteczek. Następnie bawiliśmy się przy skocznych rytmach, przy znanych tanecznych utworach.
Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały również uczennice koła tanecznego, dając popis przed społecznością szkolną.
Kolejnym punktem była poczta walentynkowa, której celem było przekazanie walentynkowych wyznań ulubionym kolegom, koleżankom i nauczycielom, zgromadzone karty walentynkowe trafiły do adresatów, sprawiając im mnóstwo radości. Podczas zabawy nie zabrakło także wspólnych zabaw i konkurencji, można było także skorzystać z fotobudki i zrobić sobie zdjęcie w serduszkowej scenerii. Całości dopełniały przepiękne przebrania, dominujący czerwony kolor i radosnych śmiech uczestników.
Joanna Tomczak
Omnibus 2021
Tradycją w naszej szkole jest organizacja konkursu dla uczniów klas 1 – 3 o tytuł Omnibusa. W związku z sytuacją pandemiczną w tym roku każda z filii organizuje konkurs w swojej placówce. 26 lutego odbył się w Lechlinie.
W konkursie udział wzięli zwycięzcy eliminacji klasowych. Podczas finału uczniowie pisali test, odpowiadali na pytania oraz nazywali przedmioty wylosowane z „magicznego pudełka”. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, a tytuł Omnibusa zdobyli:
Franek Korczak – klasa 1
Kinga Muszyńska – klasa 2
Jagoda Grygiel – klasa 3.
Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody i upominki. Kolejny konkurs za rok!
Justyna Graczyk
Pasowanie na czytelnika
Z okazji Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, w lechlińskiej bibliotece odbyło się Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I. Przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników to dla nich ważne wydarzenie, dlatego nadaliśmy mu szczególną oprawę przygotowując przedstawienie pacynkowe i układ taneczny.
Przedstawienie pełne mądrości i humoru, wartości płynących z czytania książek oraz zasad jak dbać o książki, dostarczyło oglądającym wiele pozytywnych emocji. Po przedstawieniu i owacjach na stojąco miało miejsce składanie przyrzeczenia czytelniczego i uczniowie zostali pasowani na czytelnika, otrzymując pamiątkowy dyplom i upominki. Niestety rodzice pierwszaków nie mogli uczestniczyć w tej ważnej uroczystości, ale przygotowali wspaniałą niespodziankę – zakupili do biblioteki szkolnej nowości wydawnicze, które wzbogaciły nasz księgozbiór.
Dzięki tego typu przedsięwzięciom biblioteka kojarzy się naszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie dzieci są zawsze mile widziane.
Joanna Tomczak
Międzynarodowy Dzień Pizzy
Nie mogliśmy pominąć takiego święta, gdyż dzieci uwielbiają ten przysmak pochodzący z Włoch.
Zanim zaczęliśmy przygotowywać pizzę, dowiedzieliśmy się trochę o jej historii: skąd pochodzi, jakie są jej rodzaje, jakich produktów trzeba użyć, żeby upiec pyszną pizzę. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się również, że najpopularniejszym rodzajem serowego przysmaku jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej.
Agata Zielińska
Powitanie Wiosny w Lechlinie
Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. Atrakcji było sporo, najpierw wykonanie kolorowych pisanek, następnie wiosenne i zdrowe kanapki, później kwiatowe kapelusze i tańce integracyjne.
Kolejnym punktem był barwny korowód i radosny pochód w celu pożegnania zimy poprzez spalenie Marzanny. Po powrocie do szkoły podsumowaliśmy nasze działania, które miały formę konkursową, laureatami konkursów zostali:
Zielona kanapka: Amelia Sygnecka, Nikola Dziechciar i Marcelina Rakocy
Wiosenny kapelusz: Oliwia Muszyńska, Kinga Muszyńska i Amelia Sygnecka
Joanna Tomczak
Powitanie wiosny w Łosińcu
Mimo bardzo kapryśnej aury za oknem Przedszkolaki z Łosińca powitały Panią Wiosnę.
W tym roku Królową zieleni powitaliśmy mnóstwem kolorów, wiosennym quizem oraz lekkim, wiosennym deserem. Nie zabrakło również wykonania tradycyjnej postaci Marzanny.
Wiosno prosimy, rozgość się u Nas na dobre.
Kinga Karczewska
Podróż na Antarktydę
Uczniowie klas drugich naszych tęczowych szkół poznawali odległy i niezwykle mroźny kontynent-Antarktydę. Bardzo pomogła im w tym lektura napisana przez Alinę i Czesława Centkiewiczów pt. „Zaczarowana zagroda”. Uczniom spodobał się zabawny i sprytny Elegancik. Na jego przykładzie poznali cechy charakterystyczne pingwinów. Następnie analizowali treść lektury, wypowiadali się na temat zawodu badacza- naukowca.
Na koniec stworzyli piękne prace plastyczne i techniczne. Podczas omawiania lektury i wykonywania prac było wiele zabawy. Wszystkim bardzo podobała się omawiana książka. Polecamy każdemu zapoznać się z przygodami pingwinów.
Justyna Graczyk, Małgorzata Hinc i Paulina Słomian
Tłusty Czwartek
Kulinaria w Przedszkolu Publicznym „Tęczowa Łąka” oddział w Rejowcu.
Agata Zielińska
Święto Miłości w przedszkolu w Łosińcu
„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję”
Kinga Karczewska
Walentynki z wierszami Jana Brzechwy
W celu popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów, biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas I-III konkurs czytelniczy o miłości na wesoło.
Organizator wybrał i dostarczył uczestnikom konkursu teksty poetyckie. Uczniowie samodzielnie, z rodzicami, z wychowawcą zapoznawali się z następującym zestawem wierszy: Na straganie, Hipopotam, Konik polny i boża krówka, Żuk, Szpak i sowa, Żuraw i czapla, Lis i jaskółka, Rzepa i miód, Osioł i róża, Tulipan i róża, Pomidor, Rozmawiała gęś z prosięciem, Wielbłąd i hiena, Babulej i Babulejka. Konkurs przeprowadzono 12 lutego, podczas którego uczniowie rozwiązywali zadania samodzielnie. Znawcami bohaterów popularnych wierszy Jana Brzechwy okazali się:
I miejsce – Gracjan Konieczny, klasa 1
II miejsce – Maja Osiecka, klasa 2
III miejsce – Nikola Dziechciar, klasa 2
Wyróżnienia otrzymali: Adam Zaranek – klasa 3, Oliwia Muszyńska – klasa 2, Gracjan Rakocy – klasa 1
Gratulujemy!
Joanna Tomczak