Ostanie tygodnie wskazują na zwiększenie się ilości nowo zakładanych Niebieskich Kart w związku z przemocą domową. Chciałbym przedstawić nowe wytyczne dotyczące procedury „Niebieskiej Karty”.
Co zawierają wytyczne dotyczące sposobu organizacji zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych, realizacji procedury „Niebieskie Karty” oraz dla pracowników socjalnych do pracy z rodzinami, które przejawiają problemy opiekuńczo-wychowawcze w okresie epidemii?
- Nadal zaleca się ograniczenie działalności zespołu interdyscyplinarnego do niezbędnych zadań wykonywanych za pomocą zdalnych środków komunikacji;
- grupy robocze powinny pracować w formie rozmów telefonicznych/video konferencji/korespondencji mailowej czy innej formy korespondencji elektronicznej;
- w przypadku zorganizowania posiedzenia grupy roboczej w sposób tradycyjny bezwzględnie stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa związanego z ochroną przed zakażeniem COVID-19;
- wskazano, że preferowane formy kontaktu telefonicznego (czy mailowego) nie wykluczają w szczególnych przypadkach możliwości bezpośrednich spotkań członków grupy roboczej z osobą doznającą przemocy w rodzinie czy sprawcą przemocy przy zachowaniu stosownych środków związanego z ochroną przed zakażeniem.
Regulacje związane z pomocą osobom doświadczającym przemocy
Po ustaleniu indywidualnego planu pomocy dla osoby dotkniętej przemocą w rodzinie i jej rodziny, należy wyznaczyć jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z taką osobą – tzw. opiekuna osoby doznającej przemocy (preferowany pracownik socjalny) oraz jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z osobą stosującą przemoc (tzw. opiekuna osoby stosującej przemoc – najlepiej policjanta) i na bieżąco monitorować sytuację rodziny, o ile to możliwe, za pośrednictwem rozmów telefonicznych lub dostępnych środków komunikacji elektronicznej.
Po rozeznaniu sytuacji należy przekazać osobie doświadczającej przemocy informacje o miejscach i instytucjach, które udzielają wsparcia specjalistycznego (np. psychologicznego czy prawnego), w szczególności poradnictwa specjalistycznego udzielanego za pomocą rozmów telefonicznych czy komunikacji elektronicznej. Co ważne, należy zobowiązać taką osobę będącą w procedurze „Niebieskiej karty” do przekazywania na bieżąco telefonicznie informacji o swojej sytuacji. Jeżeli zajdzie podejrzenie eskalacji przemocy, należy zgłosić konieczność interwencji policji.
Przy okazji pragnę poinformować, że prezydent podpisał tzw. ustawę antyprzemocową. To bardzo ważne wydarzenie. Dzięki temu Polska dołączyła do grona tych krajów, których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych.
Dzięki niej wprowadzone zostanie nowatorskie rozwiązanie w postaci natychmiastowego nakazu policyjnego. – Policja oraz Żandarmeria Wojskowa otrzymują nowe, skuteczne narzędzie po to, aby móc natychmiast odizolować sprawcę od ofiary. Żeby nie było tak, jak dotychczas, że to ofiara musi opuszczać wspólnie zajmowane mieszkanie, często z dziećmi, albo pozostawać pod wspólnym dachem z oprawcą.
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego w Skokach Krzysztof Ołdziejewski