IV Antoniewski Piknik w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody, jak co roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie udali się do Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

Uczestnicy wyjazdu zobaczyli jak żyli nasi przodkowie, czym się zajmowali i jakie były ich zainteresowania. Podczas zwiedzania Parku wychowankowie chętnie zadawali pytania obecnym w chatach osobom, które opiekowały się daną chatą. Podróż w przeszłość była dla uczniów cenną lekcją historii i etnografii wielkopolskiej wsi. Na zakończenie odbył się słodki poczęstunek w piknikowej wiacie na terenie parku.

Narodowe czytanie – „Kordian”

Wakacje minęły i czas wrócić do szkoły. Uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie rozpoczęli trzecią edycję projektu edukacyjnego propagującego czytelnictwo wśród młodzieży. Tym razem projektem zostali objęci młodsi uczniowie, z klasy VIII.

Jak co roku wzięli również udział w Narodowym Czytaniu, tym razem czytano „Kordiana”. Wychowankowie zapoznali się z ciekawostkami z życia Juliusza Słowackiego i dyskutowali na temat tego co usłyszeli. Na zakończenie uczniowie brali udział w grach i zabawach z dawnych lat, wykonywali również wycinanki ludowe.

V Edycja Konkursu „Wybieram wybory”

10 października młodzież z klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Antoniewie wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”.

W takcie testu wychowankowie rozwiązywali test składający się z 25 pytań dotyczących prawa wyborczego i jego stosowania w prawie polskim. W etapie szkolnym udział wzięło pięciu uczniów, niestety tym razem nie udało się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego.

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Drugie spotkanie w ramach tego projektu odbyło się 22 października. Uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie, w trakcie zajęć czytali książkę „Ciesz się” – Sylwii Krachulec, poznali również twórczość Ewy Woydyłło – Osiatyńskiej.

W trakcie zajęć plastycznych wychowankowie wykonali zakładki, na których umieścili cytaty obu autorek. Uczniowie dokonali również oceny zdrowego stylu życia według Tonego Stoltzfus’a w języku polskim i angielskim. Na zakończenie zajęć obejrzeli wystawę pt: Postacie bohaterów skandynawskich książek .

VIII Edycja programu „Sprzątamy dla Polski”

4 października młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie, po raz drugi wzięła udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”.

Uczniowie zajęli się sprzątaniem najbliższej okolicy Ośrodka. Wychowankowie zbierali śmieci w rowach przy drodze w kierunku Skoków i Glinna. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w sprzątaniu, a uzbierane pełne worki ustawione zostały przy placówce skąd zostały odebrane.

Sylwia Widzińska

Tym co odeszli…

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”
ks. Jan Twardowski

Październik to czas intensywnych prac porządkowych na cmentarzach. Pamiętamy o bliskich, znajomych, których nie ma już wśród Nas. Są jednak groby, na których czas zatarł już litery. Wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, od lat opiekują się mogiłami żołnierzy, jeńców obozu w Antoniewie, którzy zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Raczkowie w 1940 roku. Natomiast na cmentarzu parafialnym w Skokach znajduje się grób byłego wicedyrektora Ośrodka Adolfa Sarneckiego, który był dwukrotnym posłem na Sejm w latach 1935 i 1938.

Podczas prac porządkowych, w których uczniowie chętnie uczestniczą, poznają historię, tym razem nie szkolnych ław. Żywa lekcja historii jest świetnym sposobem, by zaszczepić w młodych ludziach pamięć o Tych, których nie ma już wśród Nas.

Opracowała: Sylwia Widzińska