Dzień Edukacji Narodowej
Tradycją szkoły jest świętowanie w dniu 14 października Dnia Edukacji Narodowej oraz uroczystości ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Tego dnia sala przybrała odświętny wygląd, a koło teatralne oraz SU w imieniu braci uczniowskiej złożyło serdeczne życzenia pracownikom szkoły. Obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetnił również występ szkolnego koła flażoletowego, który zagrał 3 utwory. W tym wyjątkowym dniu życzyliśmy wytrwałości, sukcesów, ale przede wszystkim wykonywania swoich obowiązków z radością.
Anna Mazurek
Dzień Dyni
30 października uczniowie szkoły w Pawłowie Skockim jak co roku świętowali,, Dzień Dyni”. Przygotowali pracę plastyczną, a szkoła zmieniła się w dyniową krainę. Uczniowie pogłębili również wiedzę na temat wartości odżywczych i walorów smakowych „królowej warzyw”.
Weronika Grab-Bejma
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2020 w naszej lechlińskiej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie, z pomocą pani Jagody Nowak, przygotowali humorystyczny kabaret obrazujący codzienne życie w szkole. Podczas uroczystości wystąpiły także dziewczyny z koła tanecznego prezentując układy taneczne oraz uczniowie z zespołu wokalnego wykonując piękne piosenki i gromkie „Sto lat” dla nauczycieli. Dodatkowo uczniowie doceniając i podkreślając swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela i wychowawcy, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro uczniów wręczyli wszystkim pracownikom szkoły słodkie upominki . Na zakończenie akademii głos zabrał p. kierownik Piotr Wiśniewski, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Ciepłe słowa skierował także do uczniów, chwaląc ich sukcesy i życząc jak najlepszych wyników w nauce.
Joanna Tomczak
Imieniny biblioteki w Rejowcu
Uczniowie klas I-III uczcili dziś imieniny biblioteki przygotowując kolorowe zakładki i odwiedzając naszą rejowiecką bibliotekę. Tam czekał na nich słodki poczęstunek i bajkowe zagadki.
E. Witt
„…Z tym jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą
czerwone złociście…”
Piękny wiersz Ewy Szelburg-Zarębiny „Jesienne liście” i ciepły listopadowy dzień zachęcił nas do zabawy w towarzystwie liści i wykonania pięknych prac plastycznych z liśćmi w rolach głównych.
Joanna Tomczak
Jesień
Jesień to wyjątkowo piękna pora roku. Jesienne kolory dają nieograniczone możliwości naszej wyobraźni, dlatego w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „KOLORY JESIENI” adresowany dla uczniów klas I -III. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów. Mali artyści stworzyli piękne różnobarwne, jesienne prace. Wykonano je różnymi technikami oraz przez połączenie rozmaitych materiałów. Wszystkie były w swoim rodzaju wyjątkowe i przysporzyły dużego kłopotu jurorom z wytypowaniem zwycięzcy. Ostatecznie zwyciężyli:
I miejsce Kornelia
II miejsce Julianna
II miejsce Nikola
III miejsce Julia
Zwycięzcom gratulujemy i serdecznie dziękujemy wszystkim udział w naszym konkursie.
Anna Mazurek
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Z okazji obchodzonego w naszej szkole Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowano szereg ciekawych inicjatyw, których tematem przewodnim były baśnie. Obchody zainaugurowaliśmy 2 października Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Uczniowie klas 1-3 czytali książki o zwierzętach, a uczniowie klasy 6 opowiadanie „Nędzny tchórz” poruszające temat pokoju i zgody na świecie. Ogłosiliśmy także akcję „Podaruj książkę bibliotece”, która będzie trwała cały rok szkolny i dzięki której już mamy sporo nowości wydawniczych w naszej szkolnej bibliotece. Ponadto z biblioteki szkolnej uczniowie wypożyczali baśnie, te mniej i bardziej znane, by móc się przygotować do szkolnego konkursu „Baśniowy świat. Konkurs ze znajomości baśniowej klasyki”. Natomiast dzieci uczęszczające na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne wzięły udział w konkursie kaligraficznym „No to się popisz!”. Zadaniem konkursowym było staranne przepisanie fragmentów baśni ze zwróceniem szczególnej uwagi na estetykę pisma. 6 listopada podsumowaliśmy te działania, organizując Dzień Postaci z Bajek, można było się przebrać za ulubionych bohaterów książkowych, zrobić zdjęcie w baśniowej fotobudce oraz sprawdzić swoją wiedzę w konkursie „Baśniowy świat. Konkurs ze znajomości baśniowej klasyki”. Celem konkursu było poszerzenie i utrwalenie wiadomości o baśniach, które uczniowie czytali przez cały październik. Wszystkie wydarzenia w ramach miesiąca bibliotek szkolnych cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wszystkim dziękuję za pomoc i wspólne świętowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które wniosło wiele wiedzy, zabawy, wspólnie spędzonego czasu i nowości wydawniczych w nasze szkolnej bibliotece.
Joanna Tomczak
Przyjaciele Zippiego
Kolejna klasa w naszej szkole realizuje program „Przyjaciele Zippiego”, który jest międzynarodowym programem promocji zdrowia psychicznego, kształtującym i rozwijającym umiejętności psychospołeczne u dzieci. Program uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Pierwsze spotkania obfitowały w wiele działań i niespodzianek. Mieliśmy możliwość poznania prawdziwych patyczaków, które do szkoły przyniosła p. Monika Zielińska. Okazało się bowiem, że jej dzieci opiekują się patyczakami i zgodziły się na ich wizytę w naszej szkole. Było to dla nas niesamowite doświadczenie i mamy nadzieje, ze te przemiłe stworzonka jeszcze nas odwiedzą.
Joanna Tomczak
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Rejowcu
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To odpowiedni pretekst, aby powrócić wspomnieniami do swoich ulubionych bajek z dzieciństwa, przypomnieć sobie ich treść, a także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wszyscy doskonale wiemy, że czytanie bajek to dobra inwestycja w rozwój dzieci: emocjonalny, społeczny i intelektualny. W tym dniu w naszej szkole było jak w bajce. Uczniowie klas I-III hucznie obchodzili ten dzień . Po szkole przechadzali się bohaterowie bajek: księżniczki, królewny, czerwony kapturek, pszczółka Maja oraz wiele innych bajkowych postaci. W każdej klasie uczniowie czytali bajki i baśnie dla dzieci, a następnie wykonali ilustracje. Po prezentacji bajkowych strojów, wspólnie obejrzeliśmy „Jasia i Małgosie” oraz „Trzy świnki”. Ten dzień to była wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w świat magicznych historii zainspirować do wspólnej zabawy w bankowym wymiarze. Dziękujemy za wspólną zabawę.
Anna Mazurek
SensoSmyki
Uczniowie z Pawłowa Skockiego z zapałem i zaciekawieniem wykonywali październikowe zadania SensoSmyki. Przygotowaliśmy barwny ,,Jesienny las w słoiku ” oraz zgadywaliśmy nazwy warzyw wykorzystując zmysł dotyku i węchu. To zadanie wywołało dużo śmiechu i przepełnione było ekscytacją. Wszelkie działania sensoryczne pozwalają naszym uczniom poprawić zdolność rozumienia i organizowania informacji z otoczenia przez zmysły do własnego organizmu.
Weronika Grab-Bejma
Święto Dyni w Lechlinie
Dynia to warzywo, które wyrasta w wielu odmianach – jej owoce są bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów – od o drobnych, kilkusetgramowych dyniek do kilkusetkilogramowych gigantów. Występuje w ciekawej kolorystyce, od soczystej pomarańczy poprzez brązy, zielenie, szarości, aż do prawie czarnego. Nie mówiąc już o fakturze skórki, która może być gładka, albo szorstka, albo pofałdowana. Dzięki temu warzywo to świetnie prezentuje się na zdjęciach, bardzo często służy do dekoracji, a na dodatek, a może przede wszystkim ma wszechstronne zastosowania kulinarne. Z okazji specjalnego dnia dyni w Lechlinie, dzieci wykonały liczne zadania. Na kółku języka angielskiego przygotowały plakaty oraz fotobudkę. Na języku angielskim klasa pierwsza i druga ulepiły dynie z masy solnej. Na gazetce samorządu pojawiły się dynie wykonane przez klasę pierwszą. Dodatkowo pani Monika Zielińska przygotowała słodką i dyniową niespodziankę dla każdej klasy. Zabawa, dynie i kolor pomarańczowy towarzyszył nam przez cały dzień.
J. Nowak
Święto Pyry- szkoła Rejowiec
Podtrzymujemy szkolne tradycje, więc w środę 21 października 2020 r. obchodziliśmy w Rejowcu Święto Pyry. Jak co roku dzieci zjadły wielkopolski przysmak, czyli pyrę z gzikiem, a potem bawiły się robiąc z ziemniaków ludziki, stempelki i plakaty promujące pyrę. Młodsze klasy uczciły ten dzień również na sportowo pokonując różne przeszkody z ziemniakami i bawiąc się na boisku.
Lubimy to święto i będziemy je obchodzić co rok!
Anna Mazurek
Święto PYRY
Jak co roku, jesienią, obchodziliśmy w naszej szkole „Święto PYRY”. To przepyszne warzywo królowało przez cały dzień na szkolnych korytarzach, salach i w kuchni. Smakowicie pyrami pachniało od samego wejścia. Uczniowie klas I-III wykazali się dużą kreatywnością i wyobraźnią wykonując ziemniaczane stworki. Były też zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, gdzie głównym bohaterem był oczywiście ziemniak oraz pamiątkowe zdjęcie w pyrowej budce. Nie zabrakło również degustacji regionalnej potrawy „pyry z gzikiem”. Impreza dostarczyła uczestnikom wiele radości i miłej zabawy.
Joanna Tomczak
Uroczystość pasowania uczniów klasy I
14 października 2020 w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej. Na akademię przybyła pani wicedyrektor Małgorzata Przybysz, nauczyciele i uczniowie ze starszych klas. Po przywitaniu rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odpowiadali na pytania. Pierwszoklasiści swoim występem udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Po programie artystycznym dzieci w obecności wszystkich zgromadzonych odważnie złożyły przyrzeczenie, w którym ślubowały być dobrymi Polakami oraz dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Kolejnym ważnym momentem było pasowanie na ucznia, którego dokonała pani Małgorzata Przybysz przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka dużym piórem. Od tej chwili pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Jabłkowie filia Lechlin zostali: Korczak Franciszek, Konieczny Gracjan, Rakocy Gracjan, Słabiak Julia, Sygnecka Amelia. Ponadto pani wicedyrektor życzyła uczniom wielu sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz wręczyła prezent w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA. Uczniowie zostali także obdarowani upominkami od wychowawczyni pani Moniki Zielińskiej. Po pamiątkowych zdjęciach i w radosnym nastroju uczniowie udali się do swojej sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i wychowawczynię.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy wielu sukcesów w edukacji szkolnej.
Joanna Tomczak