Wieś leżąca 10 km od Skoków, przy drodze Mieścisko – Kiszkowo.
Obecny kościół p.w. św. Michała Archanioła w Jabłkowie wraz ze stojącą obok niego dzwonnicą został wzniesiony w 1754 r. z fundacji właściciela tutejszych dóbr Ludwika Dorpowskiego.
Kościół ten nie jest pierwszym kościołem jaki istniał w Jabłkowie. Poprzedni kościół został ufundowany i uposażony już w roku 1441 przez dziedzica wsi Jabłkowo Dersława Jabłkowskiego i z tego też czasu pochodzi gotycki krucyfiks umieszczony na belce tęczowej obecnie podziwianego przez nas kościoła.
Jednak dokumenty pisane odnotowują tu księdza Jana już w roku 1432, a istnieją opinie, że pierwszy kościół istniał w Jabłkowie już w XIII wieku. W różnych okresach czasu okazywało się, że uposażenie parafii jest niewystarczające i włączano ją do parafii sąsiednich w Popowie Kościelnym i w Raczkowie. Ostatnio, począwszy od roku 1925 decyzją Biskupa Jabłkowo zostało ponownie samodzielną parafią, a unia personalna łączy proboszcza Jabłkowa z parafią w Raczkowie. Obie parafie mają wspólny cmentarz, który mieści się w Raczkowie.
Ostatnimi koloratorami parafii Jabłkowo była rodzina Brzeskich herbu Topór, których XIX wieczny dwór stoi we wsi, a na przykościelnym cmentarzu wznosi się ich niewielki sklepiony grobowiec.
W okresie przedwojennym funkcję proboszcza, podobnie jak w Raczkowie pełnił ksiądz Leonard Foerster. W czasie wojny kościół był nieczynny. Po wojnie przez szereg lat proboszczem był tu ksiądz Mieczysław Wacławski , a w latach 1997 – 2004 ksiądz Karol Kaczor, po którym nastąpił aktualny proboszcz ksiądz Marek Stajkowski.
Wchodzących do kościoła wita belka tęczowa, na której obok napisu „++Miłość+Bez+Granic” umieszczono daty 1754 i 1966, przy czym pierwsza, to data budowy kościoła, a druga upamiętnia jego remont przeprowadzony na tysiąclecie chrztu Polski.
Za belką tęczową widzimy barokowy ołtarz główny, którego centralnym punktem jest obraz świętego Michała Archanioła patrona parafii, przedstawiający scenę Jego walki z diabłem, a właściwie, to moment gdy diabeł już został powalony na łopatki, a sam święty w stroju rzymskiego legionista szykuje się by zadać mu ostateczny cios. Obraz otaczają rzeźbione skłębione obłoki, na których unoszą się postacie 8 rzeźb Archaniołów i Aniołów, a wśród nich umieszczony najniżej i prowadzący za rękę małe dziecko Anioł Stróż.
Ołtarzowi głównemu towarzyszą dwa boczne ołtarze. Ich wiek nie jest znany, a cechuje je równie lekka zabudowa jak ołtarza głównego (brak kolumn i filarów), co sugeruje, że mogły powstać równolegle z nim. W obu ołtarzach rokokowe kompozycje otaczają po dwa święte obrazy.
Dolne, większe obrazy, pochodzą z końca XIX wieku, a górne, mniejsze są zdecydowanie starsze, możliwe że już z czasów budowy kościoła. W ołtarzu prawym, większy dolny obraz przedstawia świętego Antoniego z Padwy, a w ołtarzu lewym Maryję Pannę Niepokalaną z Dzieciątkiem. Mniejsze górne obrazy są starsze. Obraz mniejszy, umieszczony w prawym ołtarzu przedstawia świętego Jakuba opiekuna pielgrzymów, a w lewym ołtarzu świętego Jana Nepomucena.
Na ścianach nawy kościoła widzimy jeszcze dwa obrazy przedstawiające świętych biskupów, z których jeden – po prawej przedstawia świętego Wojciecha, patrona archidiecezji gnieźnieńskiej i Polski, a drugi, po lewej stronie ukazuje wizerunek świętego Bruno.
Wnętrze kościoła wypełnia polichromia powstała w latach 1960-1966, utrzymana w seledynowo-szarych barwach, która jest niezwykle pogodna i wraz z omawianymi ołtarzami tworzy niezwykłą i piękną całość.
Główny odpust parafialny w Jabłkowie przypada w dniu 28 września każdego roku.
We wsi odkopano cmentarzysko z wczesnej epoki żelaza z popielnicami twarzowymi. W 1846 roku właścicielem Jabłkowa był Jan Brzeski. W tym czasie Jabłkowo posiadało 2584 mórg obszaru. W 1885 roku Jabłkowo wchodziło w skład okręgu dominium Pomarzanki, którego właścicielem był Kajetan Buchowski. W 1910 roku Jabłkowo i Raczkowo posiadała Elżbieta Zaborowska z Poznańskich, obszar Jabłkowa wówczas wynosił 413,63 ha, a roczny dochód wynosił 5617 marek.
W 1921 roku we wsi był folwark i część włościańska. Właścicielką folwarku była Elżbieta Zaborowska. Obszar majątku wynosił 644,9 ha, w tym również gorzelnia. W czasie okupacji majątek zajął Niemiec Sznajder.
Po wojnie utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne o powierzchni 1041ha podległe pod Państwowe Przedsiębiorstwo Gospodarstw Rolnych w Popowie Kościelnym. Od 1998 roku Dzierżawcą jest Bogdan Pawłowski. We wsi jest szkoła, sklep, kościół katolicki, figura Matki Boskiej, krzyż (na skrzyżowaniu dróg Raczkowo – Popowo) i gorzelnia.
Jabłkowo Huby powstały w czasie zaborów. We wsi zachował się pałac, oficyna i park. Pałac i park obecnie jest własnością Fundacji Pomoc Dzieciom Wiejskim w Bliżycach. Powierzchnia parku została gruntownie uporządkowana, pałac podlega gruntownej modernizacji.
Przez wieś przebiegają trasy turystyczne: wspomniany już Szlak Kościołów Drewnianych oraz szlak rowerowy R-10 o przebiegu: Raczkowo – Jabłkowo – Rybieniec – Olekszyn – Łagiewniki Kościelne – Myszki – Sławno – Kamionek – Imiołki – Skrzetuszewo – Rybitwy – Lednogóra – Imielenko (długość 30,4 km).