Galeria zdjęć z Dożynek:
[Not a valid template]
Na przyjęcie dożynkowych gości i miłośników Święta Plonów przygotowały się w tym roku Skoki. Na ulicach miasta i na stadionie pojawiły się strojne dekoracje ze słomy, kwiatów, warzyw i owoców. Starostami dożynkowymi wybrani zostali państwo Irena i Stanisław Kaniewscy, którzy swoją funkcję sprawowali godnie przez cały czas trwania uroczystości. Państwo Kaniewscy od dwudziestu pięciu lat prowadzą niespełna dwudziestohektarowe gospodarstwo położone w Skokach.
Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji wieńcowych, zaproszonych gości i mieszkańców.
KOROWÓD CZAS ZACZĄĆ…
Tradycji stało się zadość. Sprzed kościoła pw. Św. Mikołaja Biskupa wyruszył korowód prowadzony przez Marka Gramzę Komendanta Gminnego OSP w Skokach. Tuż za nim kroczyli przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji dumnie niosąc sztandary. Wśród pocztów sztandarowych zaproszenia na dożynki przyjęli:
Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Łosińcu, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Skokach, Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach, Ochotnicza Straż Pożarna w Kakulinie, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach, 7. Skocka Drużyna Harcerska im. Gen. Stanisława Sosabowskiego, Koło Łowieckie BORSUK nr 57 w Skokach, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach, Klub Sportowy Wełna Skoki i Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 120 w Skokach.
Podczas przemarszu przygrywała kapela „Zespołu Tańca Ludowego Poligrodzianie” z pięknie przystrojonej bryczki użyczonej przez Mariana Deminiaka ze Skoków. Dalej w korowodzie szły dziewczęta w ludowych strojach, liczne delegacje wieńcowe i goście. Korowód zamykali starostowie w bryczce.
NA POWITANIE
Uczestników korowodu ze sceny przywitał w roli konferansjera Jacek Dukszta. Wśród delegacji wieńcowych na scenie zaprezentowali się przedstawiciele następujących sołectw: Roszkowa, Stawian, Łosińca, Rejowca, Niedźwiedzin, Brzeźna, Roszkówka, RSP w Lechlinie, Pomarzanek, Sławicy, Jabłkowa, Potrzanowa, Bliżyc, Kakulina, Kuszewa.
Zgromadzonych przed sceną, ze szczególnym ukłonem dla rolników powitał ze sceny Tadeusz Kłos Burmistrz Miasta i Gminy Skoki.
OBRZĘDOWO, ZWYCZAJOWO, TRADYCYJNIE
Jednym z najważniejszych momentów podczas uroczystości święta plonów jest obrzęd przekazania chleba gospodarzowi przez starostów dożynkowych. Przy wtórze kapeli, śpiewów i tańców ludowych państwo Irena i Stanisław Kaniewscy wręczyli chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce Tadeusza Kłosa Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Gospodarz życzył zebranym, aby nikomu chleba nie brakowało.
ZŁOTY KŁOS
Statuetkę „Złoty Kłos 2016” otrzymał z rąk Burmistrza Stanisław Kida ze Skoków. Burmistrz docenił czterdzieści lat pracy pana Stanisława, związanej z rolnictwem – szerzej z zootechniką, agronomią i doradztwem.
TURNIEJOWO
Osiemnaście drużyn przystąpiło do walki o tytuł mistrza IX TURNIEJU SOŁECTW GMINY SKOKI. Najpierw każda z ekip prezentowała okrzyk sportowy, dalej sołtysi doili sztuczną krowę (nowością były dwie krowy dojone jednocześnie przez przedstawicieli różnych sołectw), biegano w siedmiomilowych butach, przerzucano nasiąknięte wodą gąbki, strzelano karne do bramki – bramkarz Andrzej Surdyk bronił strzałów zacięcie, w dogrywce rzucano kaloszem do taczek. Sędzia Krzysztof Mańka i główny informatyk turnieju – Witold Bzdęga wkrótce po zakończeniu zmagań przekazali oficjalne wyniki zawodów. PIERWSZE MIEJSCE zajęła Sława Wlkp!!! Wielkie brawa!!! Na drugim uplasowała się ekipa z Potrzanowa, trzecie miejsce zdobyły Pomarzanki.
Na medal zasłużyły wszystkie sołectwa i takowe każdemu zawodnikowi wręczył Burmistrz Tadeusz Kłos. Turniej prowadził Piotr Wiśniewski, rolę sędziów pomocniczych pełnili: Adrianna Urbaniak, Kamila Fredrych, Zuzanna Szamocka, Karol Kłos i Jacek Kłosowski. O muzykę w trakcie turnieju zadbał Bartosz Wiśniewski.
STOISKOWO, REKREACYJNIE
Stoisk rękodzielniczych podczas dożynek nie brakowało. Twórcy ludowi zachęcali do kupna miedzy innymi: oryginalnych rzeźb, własnoręcznie przygotowanych lalek, aniołów, biżuterii. Organizatorzy zapewnili liczne zajęcia warsztatowe: projektowanie biżuterii, garncarstwo, malowanie drewnianych ozdób. Można było dowiedzieć się o tradycji haftu dzięki reprezentantom wągrowieckiego muzeum.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach zorganizowało zawody strzeleckie. Cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Były puchary dla zwycięzców i gratulacje od Krzysztofa Jachny Prezesa KBS.
Dmuchańce, trampolina, euro bungee i samojezdna kolejka dostępne były dla najmłodszych uczestników Święta Plonów bezpłatnie.
KONCERTOWO
W przebojach znanych i lubianych, typowo dożynkowych, a nawet klasycznych zaprezentował się Mirosław Jędrowski z zespołem. Program „ Jędrowski show” cieszył zgromadzoną publiczność, o czym świadczyły liczne bisy.
Na zakończenie Dożynek Gminy Skoki zaprezentowali się sami nasi – czyli „Skocka Kapela Kowole”. To ważne, aby promować lokalnych muzyków, którym w duszy ciągle gra i którzy pasją do muzyki zarażają kolejne pokolenia. I chociaż w ośmioosobowym męskim składzie dominują piękni czterdziestoletni + , a nieco później urodzeni stanowią mniejszość – to połączone siły wszystkich panów z powodzeniem zagrają i zaśpiewają „ na żywo” każdy przebój ostatnich lat i dekad. I tak trzymać!!!
BEZPIECZNIE
Nad bezpieczeństwem biesiadników czuwała Agencja Ochrony Bond Guard Security z Wągrowca oraz ratownicy z Rescue Med Team w Wągrowcu.
WSPARCIE
Pomocnymi dłońmi w zorganizowaniu Dożynek Gminy Skoki służyli: Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA w Jabłkowie, Baza Paliw nr 4 w Rejowcu, Jan Maćkowiak – Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie, Ireneusz Belter ze Skoków, YORK Spółka z o. o. w Bolechowie, Piotr Kaczmarek – Prezes OSP – Komisariat Policji w Skokach, Marek Gramza – Komendant Gminny OSP w Skokach, Tadeusz Myszka – Prezes RSP w Lechlinie, Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Marian Deminiak ze Skoków, Krzysztof Wendland, KS Wełna Skoki, Małgorzata Ciachla, Beata Loręcka, Karina Szymaś, Ryszard Kobus, Patryk Loręcki, Alojzy Maciejewski, Grażyna Kowalewska, Paweł Biały, Beata Druciarek, Ewelina Szymkowiak, Łukasz Ogórkiewicz, Aleksandra Gajewska, Sylwia Popadowska, Justyna Kraczek – Hagdan, Gabriela Bałażyk, Anna Maciąg i Monika Sierschuła. DZIĘKUJEMY!!!!
E.S.