Wspólne działania w wielopokoleniowym gronie, integrujące wiele grup społecznych są nieocenione dla wzmacniania więzi i wzajemnego zrozumienia wśród mieszkańców. Z pełną odpowiedzialnością rzec można, że jako Miasto i Gmina Skoki, jesteśmy w tym obszarze profesjonalistami. Współpracując, czynimy dobro, wyrażamy szacunek dla przeszłości, pielęgnujemy tradycje oraz z wdzięcznością pojmujemy wolność i niepodległość.
Na podstawie scenariusza napisanego przez, nauczycielkę historii, Barbarę Surdyk powstał spektakl teatralny z udziałem ponad 150 wykonawców! Koncepcja artystyczna stworzona została przez panią Barbarę wespół z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach. Na estradzie, 10 listopada 2024, pojawili się więc: przedstawiciele szlachty, kosynierzy, chłopi, Tadeusz Kościuszko, Legioniści Dąbrowskiego, Czwartacy Wysockiego, strajkujące dzieci i ich rodzice, Józef Piłsudski, ułani, Ignacy Paderewski i harcerze. Odbyliśmy niezwykłą podróż przez historię Polski ukazaną w strofach i pieśniach polskiego oręża. Zagrała Orkiestra Dęta OSP w Skokach, zaśpiewali soliści, instruktorzy i ich uczniowie, zespoły i chóry: Grupa Artystyczna Skoczki, Harfa i Chór Kameralny. To było piękne świętowanie wśród ponad 900 osobowej publiczności.
Z inicjatywy pań: Agnieszki Krawczyk i Marzeny Wyleżały zawiązał się zespół złożony między innymi z wielu sołectw i kół gospodyń wiejskich, niosący pomoc pogorzelcom z Antoniewa Górnego. Zbiórka datków na targowisku i ze sprzedaży ciast w kawiarence niepodległościowej podsumowana została sukcesem w kwocie 11831,57złotych. Kwestę przeprowadziło Towarzystwo Wspierania Rodziny i Dziecka ALIA w Antoniewie.
Następnego dnia, 11 listopada, zgromadzeni w kościele, wysłuchaliśmy budujących słów przekazanych przez proboszcza Parafii pw. św. Mikołaja Biskupa. Ks. Karola Kaczora. Umocnieni modlitwą mieszkańcy, przemaszerowali na plac Powstańców Wlkp., aby tutaj wziąć udział w apelu niepodległościowym. Z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli instytucji i organizacji oddaliśmy hołd naszym przodkom, bohaterom walk o wolność.
Apel poprowadził harcmistrz Andrzej Surdyk wspólnie z drużyną zuchów i harcerzy. Słowa Burmistrza Miasta i Gminy Skoki, Wojciecha Cibaila, dopełniły całości. Włodarz zwieńczył zarówno część artystyczną jak i orędzie na rynku miasta. Słowami pełnymi wdzięczności i umiłowania Ojczyzny podsumował trwające dwa dni obchody. Na koniec wypowiedział te najważniejsze: „Pamiętamy, że jesteśmy i będziem Polakami”.
W imieniu organizatora wydarzeń i ich koordynatora, dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to niezwykłe pełne patriotyzmu i wspólnoty, dzieło.
Elżbieta Skrzypczak