Olimpiada Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej z udziałem naszych reprezentantów

99

Chodzież była gospodarzem olimpiady o tematyce turystycznej, w której uczestniczyli mieszkańcy wsi. Zawody odbyły się w sobotę, 12 października. Uczestnicy rywalizowali o miano najlepszych, rozwiązując test, biorąc udział w marszu na orientację oraz jeżdżąc na rowerze po specjalnie przygotowanym torze.

W klasyfikacji zespołowej najlepsi okazali się reprezentanci powiatu wolsztyńskiego, natomiast powiat wągrowiecki, reprezentowany przez Ludowy Klub Sportowy „Plezuro” Skoki, zajął piąte miejsce.

Nasz powiat reprezentowali w pierwszym zespole: Krzysztof Balcer, Anastazja Balcer i Bronisław Piechocki, a w drugim zespole: Klaudiusz Balcer, Adela Balcer oraz Miłosz Michalak.

Podczas zmagań zawodnicy każdej z drużyn musieli odpowiedzieć na 55 pytań testowych dotyczących turystyki. Pytania obejmowały m.in. pytania o długości rzek, wysokości gór, ilość parków narodowych, najstarszy zamek oraz najmniejsze miasto w Polsce. Następnie uczestnicy wzięli udział w 2-kilometrowym marszu na orientację, w trakcie którego mieli za zadanie odszukać 7 punktów wskazanych przez organizatorów, co wiązało się z zdobyciem kolejnych punktów dla drużyny.

Ostatnią konkurencją był rowerowy tor przeszkód, który obejmował m.in. przejazd jednośladem po desce, przeniesienie kubka podczas jazdy oraz pokonanie slalomu między słupkami.

Organizatorem imprezy było Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, a projekt był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Celem wydarzenia jest popularyzacja turystyki w środowisku wiejskim oraz zapewnienie aktywnego wypoczynku.

Fot. ze zbiorów Bronisława Piechockiego