Zupełnie nowe miejsce na rekreację w Skokach – doskonałe na wycieczki rowerowe, jazdę na rolkach oraz spacery

232

W naszej gminie nie brakuje miłośników dwóch kółek, rolkarzy oraz entuzjastów pieszych wędrówek. To jedne z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu wśród naszych mieszkańców. Od teraz możemy cieszyć się nowym ciągiem pieszo-rowerowym, który łączy ulicę Parkową z ulicą Turystyczną. Prace budowlane, trwające blisko dziesięć miesięcy, w ostatnim czasie znacznie przyspieszyły i właśnie dobiegły końca, przynosząc szczęśliwy finał.

Na mapie Skoków pojawił się nowy szlak pieszo-rowerowy, który jest pierwszą gminną ścieżką rowerową w tej miejscowości. Ważne, aby mieszkańcy wiedzieli, że w ramach tej inwestycji wybudowano odcinek drogi gminnej prowadzący od ulicy Parkowej, który umożliwia dojazd do terenów ogrodów działkowych. W dalszej części, w kierunku ulicy Turystycznej jest dozwolony jedynie ruch pieszo-rowerowy, co jest wyraźnie oznaczone odpowiednimi znakami. Uprzejmie prosimy o stosowanie się do oznakowania.

Zakres prac budowalnych ciągu komunikacyjnego obejmował między innymi:

• rozbiórkę istniejącego zjazdu i chodnika z kostki betonowej wraz z krawężnikiem na połączeniu z ul. Parkową,
  • rozbiórkę istniejącego przepustu rurowego betonowego wraz ze ściankami czołowymi,
  • wykonanie nawierzchni ścieżki pieszo-rowerowej,
  • oświetlenie ścieżki pieszo-rowerowej od drogi wewnętrznej przy ulicy Turystycznej do ulicy Parkowej (słupy oświetleniowe z oprawami LED). Przypominamy, że na wniosek burmistrza radni zgodzili się zabezpieczyć środki na opracowanie dokumentacji dotyczącej montażu oświetlenia od ulicy Wągrowieckiej do Turystycznej, co jest kluczowe dla zapewnienia spójności całego projektu,
  • budowę kładki o konstrukcji podatnej z metalowych blach falistych; zabezpieczenie skarp nasypu przy obiekcie mostowym w formie ścian oporowych z gruntu zbrojonego. Przez obiekt przebiegać będzie jeden pas ruchu o szerokości 3,0m.

– W gminie Skoki nie brakuje pięknych terenów przyrodniczych, takich jak lasy i jeziora, które przyciągają turystów, a nam mieszkańcom umożliwiają odpoczynek i regenerację. Od dłuższego czasu słychać jednak głosy, że w naszej gminie brakuje infrastruktury ścieżek rowerowych. Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, w ostatnim czasie podjąłem kilka inicjatyw, by ten obecny stan zmienić.– zaznaczył burmistrz Wojciech Cibail.

Wspólnie z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich nasz samorząd zrealizuje budowę drogi rowerowej na trasie Sława Wlkp. – Skoki, wzdłuż DW 196. Dzięki wnikliwej analizie pierwotnej dokumentacji projektowej najprawdopodobniej uda się zmniejszyć koszty tej inwestycji, co pozwoli zaoszczędzić dodatkowe środki w gminnej kasie. Obecnie pracujemy nad dokumentacją projektową dla ścieżki Sława Wlkp. – Rejowiec, również wzdłuż DW 197. W najbliższym czasie planujemy ogłosić przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy drogi pieszo-rowerowej na odcinku Skoki – Roszkowo, co umożliwi nam kompleksową rozbudowę infrastruktury rowerowej w kierunku stolicy powiatu wągrowieckiego. Ponadto podpisaliśmy umowę na przebudowę drogi w Rościnnie, która obejmuje również budowę drogi rowerowej od drogi powiatowej do skrzyżowania na Lechlińskie Huby.

– Budowę ciągu komunikacyjnego łączącego ulicę Parkową z Turystyczną należało zakończyć. Cieszę się, że moje działania podjęte od maja przyczyniły się do przyspieszenia realizacji tego projektu. Ufam, że oddany do użytku mieszkańcom ciąg komunikacyjny umożliwi bezpieczne poruszanie się wzdłuż drogi wojewódzkiej 196 oraz zainicjuje szereg kolejnych przedsięwzięć związanych z budową sieci dróg rowerowych na terenie naszej gminy – podkreślił burmistrz.

Koszty budowy ścieżki pieszo-rowerowej od ulicy Parkowej do ulicy Turystycznej wyniosły ponad 2,5 miliona złotych. Z tej kwoty 2 miliony złotych samorząd gminy Skoki pozyskał z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

Mamy nadzieję, że regularne inwestycje w szlaki rowerowe przyczynią się do budowy poczucia bezpieczeństwa wśród cyklistów i pieszych, a także przyciągną większe rzesze turystów.

Fot. HM

Foto z drona Kasper Grzegorzewski