Wymiana baterii na wrzosy – podsumowanie akcji

Akcja ekologiczna_foto18

Prawie 1700 rozdanych wrzosów, ponad 260 mieszkańców oraz 12 sołectw i instytucji – tak w liczbach można podsumować sobotnią ekologiczną akcję zorganizowaną przez pracowników UMiG w Skokach. Tym razem mieszkańcy mogli przynieść zużyte baterie, a w zamian otrzymać wrzosy, które królują w ogrodach i na balkonach.

To już kolejna tego typu inicjatywa w gminie Skoki. W poprzednich edycjach za dostarczone elektrośmieci mieszkańcy otrzymywali bratki lub sadzonki pomidorów. Akcja „Wymień baterie na wrzosy”, która odbyła się w sobotę 21 września, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Osoby, które w sobotę oddały baterie, a z powodu wyczerpania zapasów nie otrzymały kwiatów, mogły je odebrać w miniony poniedziałek.

Zebraliśmy łącznie ponad 12 tysięcy sztuk niepotrzebnych baterii. Ten wynik pokazuje, że mieszkańcy są żywo zainteresowani tematami segregacji odpadów i zależy im na właściwej utylizacji elektrośmieci, co w przypadku baterii ma ogromne znaczenie – podkreślił burmistrz Wojciech Cibail.

We wrześniu obchodzimy Dzień Recyklingu Baterii. W bateriach znajdują się niebezpieczne substancje dla naszego zdrowia, takie jak ołów, kadm czy rtęć. Dlatego prawidłowa segregacja baterii jest koniecznością, co miała uświadomić zorganizowana przez pracowników urzędu akcja.

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akcji oraz mieszkańcom za tak pozytywny odzew na nasze zaproszenie. Przy organizacji tego typu wydarzenia trudno oszacować, ilu chętnych zdecyduje się wziąć w nim udział, a tym samym zamówić odpowiednią liczbę roślin. Wyciągniemy wnioski i je przeanalizujemy, aby kolejne ekologiczne akcje w naszej gminie odbywały się sprawniej – podsumował burmistrz.

Wrzosy zakupiliśmy za środki uzyskane ze sprzedaży elektrośmieci z poprzednich akcji. Dorodne i kolorowe rośliny pochodziły od pana Wojciecha Wegnera ze Skoków oraz ze Szkółki Roślin Ozdobnych państwa Stempniewskich, którzy dodatkowo nieodpłatnie przekazali kilkanaście sztuk wrzosów na naszą akcję.

Fot. Dawid Braciszewski