Pamiętamy o ofiarach sowieckiej agresji na Polskę

7

1 i 17 września 1939 roku to daty, które na zawsze wyznaczyły początek XX-wiecznej gehenny Polaków. 85 lat temu dwa zbrodnicze totalitaryzmy – niemiecki i rosyjski – rozpoczęły swoją ekspansję, dążąc do zagarnięcia całego świata. Polska stała się pierwszą ofiarą ich planów. Burmistrz Wojciech Cibail oraz sekretarz gminy Marta Miller, składając kwiaty i zapalając znicz na grobie Polaków zamordowanych podczas II Wojny Światowej, upamiętnili te tragiczne wydarzenia, oddając cześć i hołd wszystkim poległym oraz ofiarom tej agresji.

85 lat temu rosyjscy żołnierze wkroczyli na terytorium Rzeczypospolitej, która wówczas toczyła walkę z armią niemiecką. Było to wynikiem Paktu Ribbentrop–Mołotow zawartego 23 sierpnia 1939 roku między hitlerowskimi Niemcami a stalinowskim Związkiem Sowieckim. Na zagarniętych wschodnich terenach Polski rozpoczęły się aresztowania polskich elit, represje i deportacje. Wielu oficerów oraz przedstawicieli elit zostało zamordowanych w ramach ludobójczej zbrodni katyńskiej.