Robocze spotkanie z seniorami

4

We wtorek, 3 września, w Urzędzie Miasta i Gminy Skoki odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące utworzenia Skockiej Rady Seniorów. Głównym celem zebrania było zbadanie społecznego zainteresowania powołaniem tej organizacji. Jak się okazało, chętnych do działania nie brakuje.

Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do Skockiej Rady Seniorów pragnę uspokoić i zapewnić, że każdy, kto ma ochotę, będzie mógł zgłosić swoją kandydaturę. O wyborze osób, które zasiądą w radzie, zdecydują wybory. Jestem zwolennikiem, aby w radzie zasiadali przedstawiciele różnych stowarzyszeń senioralnych, mieszkańcy miasta oraz wsi, tak aby głos każdego seniora był słyszalny. Warunkiem jest jedynie status mieszkańca Gminy Skoki – mówił podczas spotkania burmistrz Wojciech Cibail.

Burmistrz przedstawił kluczowe założenia działalności rady. Wyjaśnił, że członkowie rady seniorów pełnią swoje funkcje w sposób nieodpłatny, a ich praca ma charakter społeczny. Do zadań rady będzie należało m.in. komunikowanie potrzeb osób starszych poprzez opiniowanie i konsultowanie decyzji podejmowanych przez radnych, a także wsłuchiwanie się w postulaty seniorów i ich artykułowanie.

Pod względem prawnym funkcjonowanie rady seniorów omówiła prawnik urzędu, Aleksandra Staniek. Wyjaśniła, że rada będzie działać na podstawie statutu, w którym określona zostanie liczba członków, komisje stałe oraz główne kierunki działań.

Pracownicy urzędu przystąpią do opracowania szkieletu statutu. Jak zapewnił burmistrz Cibail, zanim dokument trafi pod obrady sesji Rady Miejskiej Gminy Skoki, będzie on poddany konsultacją ze środowiskiem seniorów.

Utworzenie Skockiej Rady Seniorów oraz wybór jej przedstawicieli będą możliwe dopiero po uchwaleniu statutu przez radnych gminnych.