Młode KGW z sukcesami

1

28 maja tego roku na terenie gminy Skoki powstało Koło Gospodyń Wiejskich „Lawenda” w Sławicy. Koło na chwilę obecną zrzesza 35 mieszkańców Sławicy, Rejowca oraz Pawłowa Skockiego.

Mimo krótkiego stażu, KGW „Lawenda” ma już na koncie współudział w kilku lokalnych wydarzeniach. Było obecne na charytatywnym festynie w Rościnnie, dniu dziecka w Sławicy, Rozpoczęciu Lata w Rogowie czy Dniach Miasta i Gminy Skoki. Wszędzie tam można było zakupić rękodzieło przygotowane przez członkinie koła.

8 sierpnia Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert pn. „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” wynikającego z założeń samorządowego programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+” i dotyczącego wsparcia przedsięwzięć promujących ideę odnowy wsi.

Projekt Koła Gospodyń Wiejskich „Lawenda” złożonego do tego konkursu pod nazwą: „Budowanie tożsamości wiejskiej we wsi Sławica” uplasował się na 11 miejscu spośród 67 wniosków, które otrzymały dofinansowanie. Młode KGW dostanie wsparcie 11.470 zł.

Oto jak „Lawenda” opisują swoją inicjatywę:

Pomysł Koła na organizację festynu opowiadającego o historii sołectwa, połączony zostanie z konkursem wiedzy dla dorosłych i konkursem plastycznym dla dzieci.

Dzięki finansowemu wsparciu uda się również upiększyć naszą wieś sadząc kwiaty oraz postawić dwa kosze na śmieci przy boisku oraz na placu zabaw. Udział w konkursie wymagał wielu przygotowań ze strony zarządu — przewodniczącej Marty Taraszkiewicz, oraz zastępczyń Asi Błażejewskiej i Róży Wielebskiej. Należało przygotować „businessplan” wraz z wykazem kosztów, pracy własnej, terminów oraz zasobów, a także dokładnie opisać całe przedsięwzięcie. Nie udałoby się to bez wsparcia sołtysa Krzysztofa Stożka i jego żony Agnieszki, oraz radnej Marzeny Wyleżały. Służyli oni pomocą na temat Strategii Rozwoju Wsi Sławica, ponieważ zgłoszenia do konkursu mogły wysyłać jedynie sołectwa, które biorą udział w programie Wielkopolska Odnowa Wsi.

Na wszystko było mało czasu — sporo formalności związanych z otwarciem działalności zakończyło się 3 czerwca, a termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie mijał 10 czerwca. Był to bardzo intensywny tydzień, ale starania opłaciły się, a efekty wygranej będą widoczne już tej jesieni!

Cała Sławica jest dumna z prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich, a zaangażowani mieszkańcy to najlepszy sposób na prężny rozwój wsi.

A więc gratulujemy tej młodej, lokalnej inicjatywie sukcesu. Niemniej otrzymanie środków to dopiero pierwszy krok. Czas na wdrożenie pomysłów w życie. Życzymy Wam powodzenia i czekamy na efekty o których z przyjemnością napiszemy.