Spotkanie informacyjne na temat ASF

134

Spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy w Skokach to kolejny przystanek w ramach cyklu spotkań z sołtysami, radnymi i mieszkańcami terenów dotkniętych występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), zainicjowany przez II wicewojewodę wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego. Takie wydarzenie mają podnieść świadomość każdego z nas na temat rozprzestrzeniania się wirusa ASF, a także sposobów zapobiegania oraz zabezpieczania przed wtargnięciem choroby do innych gospodarstw hodowli trzody chlewnej.

W czwartkowym spotkaniu, 25 lipca poza wicewojewodą wielkopolskim Jarosławem Maciejewskim oraz gospodarzem miejsca spotkania burmistrzem Wojciechem Cibailem wzięli udział m.in. przedstawiciele służb – Wojewódzkiego oraz Powiatowych Inspektoratów Weterynarii, ARiMR, WODR Poznań, Lasów Państwowych, Łowczy okręgowi i samorządowcy z powiatu wągrowieckiego na czele ze starostą wągrowieckim Tomaszem Krancem.

Podczas swojego wystąpienia Wicewojewoda Jarosław Maciejewski zwrócił uwagę, że mamy okres wakacyjny, a co się z tym wiążę większa obecność turystów i urlopowiczów na terenach zagrożonych, którzy nieświadomie mogą przenosić wirus pomiędzy regionami, np. po leśnych wędrówkach czy grzybobraniu. W konsekwencji wirus przedostaje się do okolicznych gospodarstw rolnych. Wicewojewoda podkreślił, że przenoszenie ASF nie musi dotyczyć tylko rolników, dlatego tak ważne jest również podnoszenie świadomości potencjalnego zagrożenia wśród odwiedzających nas gości.

Bieżącą sytuację panującą w województwie wielkopolskim jeśli chodzi o rozprzestrzenianie wirusa omówiła Wielkopolska Wojewódzka Lekarz Weterynarii Dominika Kmet. Podkreśliła ona wagę szkoleń organizowanych przez Wojewódzki i Powiatowe Inspektoraty Weterynarii w zakresie zasad higieny i dezynfekcji.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zapewnili o swojej gotowości do wspierania rolników w wypełnianiu wniosków o środki na finansowanie realizacji bioasekuracji. WODR regularnie udziela hodowcom informacji i przypomina o dostępnych dofinansowaniach.

O konieczności dotrzymania terminowości dokonywania zgłoszeń mówili pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – obecnie można to robić osobiście lub poprzez aplikacje IRZ. Szczegółowych informacji w tej sprawie udzielała pani Jolanta Sobkowiak z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Łowczy okręgowi oraz przedstawiciele Lasów Państwowych zwrócili uwagę na działania jakie podejmują łowczy oraz leśnicy.

Burmistrz Wojciech Cibail przypomniał producentom trzody chlewnej, że do 26 lipca (piątku) mogą ubiegać się o 100% refundację wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją. Stosowne wnioski składa się w biurach powiatowych ARIMR.

Spotkanie zakończyła dyskusja i pytania, na które odpowiadali przedstawiciele służb oraz administracji.