Apel o wyrozumiałość

19

Żniwa to czas wzmożonej pracy dla naszych rolników. Zdarzają się takie sytuacje, że prace prowadzone są w porze nocnej. To właśnie wtedy maszyny generują hałas, który dla niektórych mieszkańców terenów wiejskich może być uciążliwy. Burmistrz Miasta i Gminy Wojciech Cibail oraz Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Wągrowcu Anna Majer apelują jednak o szczególną wyrozumiałość i nie wzywanie policji w sytuacjach w pełni nieuzasadnionych, co może być przyczyną powstawania sąsiedzkich sporów oraz przeszkodą w sprawnym przebiegu prac.

Praca rolnika podczas żniw uzależniona jest w dużej mierze od pogody. Kilka dni stabilnej aury sprzyja intensyfikacji koszenia zbóż czy innych robót polowych. Takie „okienko pogodowe” może przekładać się na pracę do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Dzięki temu można zebrać plony przed zapowiadaną zmianą pogody na deszczową. Takie sytuacje mogą jednak występować tylko przez kilka dni, a nie przez cały rok. Dlatego na tę chwilę wykażmy się cierpliwością i zwykłą ludzką życzliwością i nie utrudniajmy pracy naszym rolnikom, dla których ten czas jest też niełatwy chociażby ze względu na czyhające na nich niebezpieczeństwa podczas prac.

Pamiętajmy, że rolnicy pracują dla każdego z nas dostarczając nam żywność, która jest podstawą naszej egzystencji, a żniwa są wpisane w wiejski krajobraz.

Fot. pixabay.com