O tym, że warto wskoczyć do Skoków przekonała się grupa ponad 20 osób z branży turystycznej podczas przeprowadzonej w środę 24 lipca w naszej gminie wizycie studyjnej współorganizowanej przez nas wraz z Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

Spotkaliśmy się na parkingu przy pałacu nad jeziorem Włókna.

Na przybyszów czekał tam już Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Wojciech Cibail, prywatnie zapalony kajakarz, lecz w tym dniu z racji licznych obowiązków nie mógł chwycić za wiosło.

Razem przespacerowaliśmy się przyrodnicza ścieżką Wodny Świat, wiodącą skarpą jeziora na plażę.

Po dobraniu kamizelek i kajaków zeszliśmy na wodę. Do opłynięcia zaplanowaliśmy 5 z 6 jezior Szlaku Kajakowego Potrzanowskimi Jeziorami, lecz nadchodząca burza i grzmoty piorunów zmusiły nas do pominięcia jeziora Brzeźnio.

Zmoknięci, acz zadowoleni po przebraniu się w suche stroje przemieściliśmy się na targowisko w Skokach. To ważne miejsce na skockiej mapie atrakcji turystycznych. Przebiega tędy:

• Cysterski Szlak Rowerowy w Północnej Wielkopolsce
  • Umieszczona jest jedna z 12 legend Szlaku Legend Puszczy Zielonki
  • Znajduje się tuż obok kościół pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Skokach, który jest jednym z 4 w gminie Skoki (oprócz Rejowca, Raczkowa i Jabłkowa), a jednym z 12 na Szlaku Kościołów Drewnianych Puszczy Zielonki.
  • To tu zaczyna się także ścieżka przyrodnicza nad Morasiem, na której znajduje się ścieżka ekologiczna.

Po spacerze udaliśmy się do Restauracji „Szczypta Natury” w Skokach, która jest najnowszym tego typu obiektem w naszej gminie i niewątpliwie nietuzinkowym.

Bardzo dziękujemy:

• Burmistrzowi Wojciechowi Cibailowi za zielone światło do zaproszenia przedstawicieli branży turystycznej do naszej gminy
  • Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej za współorganizację
  • Kajakom u Henia Sławomira Heinrychowskiego – za nieodpłatne użyczenie kajaków
  • WOPR Wągrowiec za pomoc ratownika
  • Pawłowi Kubickiemu i Restauracji Szczypta Natury za gościnę
  • Bardzo dziękujemy naszym GOŚCIOM, mamy nadzieję, że wrócą do nas oraz, że poniosą dalej kaganek oświaty, o tym jak fajnie jest w gminie Skoki, choć tak naprawdę widzieli tylko jej mały fragment.